Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Sýrii panuje klid, vláda zakročí 'jen proti teroristům'

Svět

  7:36aktualizováno  10:54
DAMAŠEK - V Sýrii vstoupil v platnost závazek klidu zbraní, který přijala vláda prezidenta Bašára Asada s výhradou, že vojensky zakročí proti případným ozbrojeným akcím "teroristů".

Obraz zkázy. Homs po útoku vládních vojsk. foto: ČTK

V prvních hodinách příměří nebyly podle opozičních aktivistů ze syrských měst hlášeny žádné větší boje. Do kasáren se vládní vojáci stáhnou z měst kontrolovaných povstalci až poté, co v nich bude obnovena bezpečnost, napsal dnes vládní list Al-Vatan. Hlavní opoziční uskupení Syrská národní rada (SNR) vyzvalo Syřany, aby hned dnes vyšli do ulic demonstrovat.

"Vyzýváme lidi, aby přišli vyjádřit svůj názor, protože pokojně demonstrovat je jejich absolutní právo, které jim zaručuje Annanův plán.

ČTĚTE TAKÉ

Manifestace jsou jeho podstatným bodem," citovala AFP z prohlášení předsedy SNR Burhána Ghaljúna. Tisícové demonstrace Syřanů vládní jednotky dosud pokaždé brutálně potlačily.

Podle agentury AP zavládl v syrských městech po týdnech neustále sílících represí klid. Z dosavadních ohnisek napětí ve městech Hamá a Homs ve střední Sýrii, z oblastí Idlib a Halab na severu země ani z Dará na jihu či z Damašku nejsou hlášeny žádné boje. V Homsu podle opozičních aktivistů ustala střelba už ve středu dopoledne, ale vládní tanky z ulic nezmizely.

NADĚJE NA PŘÍMĚŘÍ JSOU MALÉ

Sýrie v minulosti už několikrát porušila slib zastavit represe proti opozici a stáhnout armádu z obsazených rezidenčních čtvrtí. S nynějším příměřím proto západní státy ani opoziční aktivisté nespojují velké naděje.

Podle představitelů syrské opozice žijících v Británii se v Damašku kolem půlnoci ozývaly výstřely a exploze, nikdo ale nebyl zraněn. Sýrie v minulosti už několikrát porušila slib zastavit represe proti opozici a stáhnout armádu z obsazených čtvrtí.

Vyhlášení příměří je součástí mírového plánu bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, který se v dojednání smíru z pověření světové organizace angažuje. Podle Annanova plánu měl Damašek už v úterý stáhnout své jednotky ze syrských měst, k tomu ale prokazatelně nedošlo.

"Armáda má odpovědnost za ochranu bezpečnosti, stability a obyvatel v případě vnějšího spiknutí postihujícího Sýrii," napsal Al-Vatan. "Mluvit o stažení armády z měst je proto zjevným útokem proti syrské svrchovanosti. Armáda umožňuje uplatňování státní moci a zachovávání veřejného pořádku proti vnějšímu spiknutí a teroristickým aktům." "Syrská armáda plní své poslání... a až ho ukončí, vrátí se samozřejmě do kasáren," ujistil Al-Vatan.

Spojené státy ve středu oznámily, že příští kroky syrského vedení budou hodnotit "podle činů, nikoli podle slov". Ještě ve středu při přestřelkách mezi vládními jednotkami a povstalci zahynulo nejméně 25 lidí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle expertů citovaných agenturou AP může příměří znamenat pro syrské úřady nemalé komplikace. V situaci, kdy se z měst mají stahovat vládní jednotky, by totiž do ulic mohly vyjít davy demonstrantů. Své nepřátelství vůči režimu by lidé mohli dávat najevo bez obav, že narazí na represe vládních vojsk.

Podle jiných analytiků má ale Asadův režimu dostatek jiných prostředků, jak lidový odpor zlomit. Prezident podle nich nedopustí, aby se opakovalo srocení davů obdobné loňským demonstracím na káhirském náměstí Tahrír, které byly předehrou pádu prezidenta Husního Mubaraka.

Autoři: ,