Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odebrat královské tituly, zní Británií. Dokument o Harrym a Meghan nevzbudil v zemi velké nadšení

Svět

  14:43
Princ Harry čelí spolu s manželkou Meghan kritice britského tisku. Dokument o vztazích s královskou rodinou a médii, jehož první tři díly měly premiéru ve čtvrtek, je prý útokem na odkaz královny Alžběty II. Negativní ohlasy přicházejí i z parlamentu. Jeden z konzervativních poslanců chce Harrymu a Meghan odebrat tituly, ministr práce Guy Opperman vyzval k bojkotu Netflixu.

Britský tisk v pátek označil první tři díly dokumentárního seriálu o britském princi Harrym a Meghan za neslušnost a bod, ze kterého není návratu. Některé deníky dokonce pár vyzvaly, aby se vzdal královských titulů. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v dokumentu kritizovali chování médií a hovořili i o svých vztazích s rodinou.

Deníky Daily Mail a The Daily Telegraph na titulních stranách uvedly, že první tři díly jsou útokem na odkaz zesnulé královny Alžběty II. Série totiž označila britské Společenství (Commonwealth) za „Impérium 2.0".

Takové přirovnání je podle královských zdrojů „otřesné a fakticky nepřesné,“ uvedl The Telegraph. Za „hrubé zkreslení skutečnosti“ označil Daily Mail i tvrzení, že Británie je netolerantní a rasistická.

Královská rodina podle tvůrců odmítla sérii komentovat, to ale zpochybňuje list The Times. Podle něj zdroj z Buckinghamského paláce uvedl, že se s ním spojila nezávislá produkční společnost, tu ale prý palác nemohl ověřit.

Bulvární list The Sun, který věnoval Harrymu a Meghan titulní stránku a mnoho dalších stran se ptá, zda je možné klesnout ještě níž.

„Zastavte ten královský cirkus,“ napsal bulvární deník Daily Mirror. Princ Harry se podle něj snaží „znovu rozpoutat válku v královské rodině“, zatímco obyčejní Britové bojují s krizí životních nákladů. Tři roky po odjezdu páru do Kalifornie list hovoří o bodu, ze kterého není návratu.

Stále stejné, ufňukané a nudné, tvrdí kritici

Harry a Meghan v seriálu vyprávějí o tom, jak se seznámili a zamilovali se do sebe. Především se ale zaměřují na nevítanou pozornost médií, zejména bulvárních, a paparazziů, které obviňují z toho, že chtějí Meghan zničit. Bývalá americká herečka je v dokumentu přirovnávána k princezně Dianě, jež zemřela při autonehodě v Paříži v roce 1997, když se snažila ujet bulvárním fotografům.

„Královna Alžběta II. dělala dobře, když mlčela,“ uvedla v recenzi pro The Guardian televizní kritička Lucy Manganová. Ve své recenzi podotkla, že se první část série zaměřuje spíš na Meghan. „Málem jsem vyzvracela snídani,“ zhodnotila seriál.

„Vévoda s vévodkyní jistě trpěli způsoby, které většina z nás nikdy nezažije,“ uvedla Manganová. „Je to naprostá pravda a zároveň ne úplně pravda. To je pocit, který přetrvává po celé tři hodiny pohledu/nepohledu na věc, který nám zatím darovali,“ dodala.

Kulturní redaktorka BBC Katie Razzallová dokumentární seriál označila za spíše nudný. „Pokud jste sledovali upoutávky a mysleli si, že Harry a Meghan, silně propagovaný nový seriál Netflixu, bude výbušný, připravte se na zklamání,“ napsala.

„Kdybych byla Netflix, chtěla bych zpět své peníze,“ uvedla britská novinářka Carol Midgley pro The Times. „Žádná ‚bomba‘ tam nebyla, ani nic nového. Je to krásně natočené, ale opakující se, ufňukané a nudné,“ doplnila hodnocení.

Poslanec žádá o odebrání královských titulů

Konzervativní poslanec Bob Seely podle deníku The Guardian plánuje předložit návrh zákona, který by vévodu a vévodkyni ze Sussexu zbavil jejich královských titulů.

„Je to i politický problém,“ řekl Seely. „Nejen, že ničí svou rodinu a zpeněžuje své utrpení pro veřejnost, útočí také na některé důležité instituce v této zemi,“ dodal na účet prince Harryho.

Podle Seelyho by šlo o pozměňovací návrh k zákonu z roku 1917, který odebral tituly lidem, kteří během první světové války podporovali Německo.

Seely agentuře PA řekl, že návrh plánuje předložit na začátku příštího roku. Návrhy zákona předložené jednotlivými poslanci bez podpory vlády ale zřídka projdou parlamentem, upozorňuje The Guardian.

Na dokument reagoval i ministr práce Guy Opperman. „Nemyslím si, že to má zásadní dopad na královskou rodinu. Já se na to určitě dívat nebudu. Chtěl bych vyzvat všechny, aby bojkotovali Netflix a ujistili se, že se soustředíme na věci, na kterých opravdu záleží,“ uvedl v pořadu Question Time na BBC.

Americká herečka Meghan a princ Harry v roce 2020 oznámili, že se zříkají svých oficiálních povinností v rámci královské rodiny. Pár o svých vztazích s královskou rodinou veřejně promluvil například v rozhovoru s Oprah Winfreyovou v březnu 2021. S Netflixem podepsal smlouvu v hodnotě několika milionů dolarů. Zbývající tři díly streamovací služba nabídne ve čtvrtek 15. prosince.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat