6. prosince 2013 7:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Princ William se o Mandelově smrti dověděl na filmu o jeho životě

Pomníček pro Nelsona Mandelu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomníček pro Nelsona Mandelu. | foto: ČTK

LONDÝN Britský princ William a jeho choť Kate se o úmrtí bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely dověděli na londýnské slavnostní projekci nejnovějšího filmu o životě bojovníka proti apartheidu. Zpráva o jeho smrti je podle následníka trůnu "smutná a tragická". Hold Nelsonovi vzdali také herec Morgan Freeman i sportovní legendy jako Pelé a Muhammad Ali.

"Ta zpráva byla nesmírně smutná a tragická," řekl William na slavnostním uvedení životopisného filmu Mandela: Long Walk to Freedom. "Zrovna jsme si připomínali, jak mimořádným a inspirujícím mužem Nelson Mandela byl," dodal William po tradičním promítání v rámci akce Royal Film Performance, jejíž výtěžek je určen na podporu filmařům.

Princ William se na premiéře filmu o Nelsonu Mandelovi setkal s jeho dcerou Zindzi Mandelovou.

Princ William se na premiéře filmu o Nelsonu Mandelovi setkal s jeho dcerou Zindzi Mandelovou.

Na londýnské projekci filmu se o Mandelově smrti dověděla také jeho dcera Zindi, která ještě před začátkem galavečera na červeném koberci tvrdila, že jejímu otci se "daří dobře", i když je "velmi slabý".

"Jaká čest, že jsem mohl ztvárnit Nelsona Mandelu, člověka, jenž se postavil osudu, dokázal bořit bariéry a před zraky celého světa bránil lidská práva," prohlásil britský herec Idris Elba, jenž ve filmové novince ztvárnil roli Mandely.

Podle společnosti Videovision Entertainment se film Mandela: Long Walk to Freedom, jenž byl do kin uveden minulý víkend, už stal nejvýdělečnějším jihoafrickým filmem.

Morgan Freeman v roli jihoafrického vůdce v životopisném filmu o Nelsonu Mandelovi.

Morgan Freeman v roli jihoafrického vůdce v životopisném filmu o Nelsonu Mandelovi.

Americký herec Morgan Freeman, jenž si Mandelu zahrál ve filmu Clinta Eastwooda Invictus: Neporažený z roku 2009, prohlásil, že svět "přišel o jednoho z opravdových velikánů 20. století".

Byl jedním z mých hrdinů, řekl fotbalista Pelé

Na Mandelu vzpomínají také například sportovní legendy tmavé pleti. "Byl jedním z mých hrdinů, mým přítelem, mým společníkem v boji za lidi a za mír ve světě," prohlásil slavný brazilský fotbalista Pelé. "Pokračujme v jeho díle," dodal.

Legendární americký boxerský šampion vyzdvihl Mandelu jako symbol odpuštění, jenž inspiroval ostatní v "usilování o zdánlivě neuskutečnitelné". Mandela byl podle něj člověkem, jehož srdce a duše "se nedaly zastavit nebo oklestit rasovou a ekonomickou nespravedlností, kovovými mřížemi nebo přítěží nenávisti a pomsty". "Naučil nás odpouštět ve velkém," uvedl v komuniké kdysi jeden z nejobávanějších boxerů, jenž se s Mandelou osobně setkal.

"Dnes jsme neztratili jen velkého muže, ztratili jsme také jednoho z velkých světových vůdců a bojovníků za rovnoprávnost," uvedl jamajský držitel světových rekordů ve sprintu Usain Bolt.

"Pozval nás k sobě domů a byl to jeden z nejinspirativnějších momentů v mém životě," vzpomíná také světová golfová jednička Tiger Woods.

Hudební svět smutní

Bono, frontman skupiny U2 a filantrop

Bono, frontman skupiny U2 a filantrop

Za Mandelu truchlí také hudební svět. "Nelson Mandela nám nakonec ukázal, jak spíš milovat než nenávidět, ne proto, že se nikdy nesklonil před zuřivostí nebo násilím, ale protože učil, že láska dokáže víc," prohlásil frontman irské skupiny U2 Bono, jenž se rovněž angažuje proti chudobě, v afrických zemích.

Podle americké zpěvačky Arethy Franklinové byl na Mandelovi nejvýjimečnější způsob, jak se dokázal povznést nad své uvěznění a nad apartheid a nenávist, aby sjednotil zemi, což je podle ní "neuvěřitelný příklad lásky k lidem a odvahy".

"Jeho smrt by měla znovu podnítit celosvětové úsilí o mír," vyzval americký písničkář Paul Simon.

Vzpomíná i dalajlama

Tibetský duchovní vůdce dalajlama vystoupil v Praze na veřejné přednášce na téma Laskavost a vzájemná úcta v dnešní společnosti.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Dalajlama v dopise zveřejněném na jeho webu uvedl, že nejlepší poctou, jakou lze Mandelovi vyjádřit, je "maximálně přispívat k respektu vůči jednotě lidstva a zasazovat se o mír a usmíření, jak to činil on".

Dalajlama napsal, že doufal, že se s Mandelou ještě uvidí a že k němu choval "velký obdiv a velkou úctu".

NELSON MANDELA (1918-2013)

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ CNC LISU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 24 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz