Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Prince Philipa chtěly nejkrásnější ženy planety. Alžbětu okouzlil, když jí bylo čtrnáct,‘ říká novinářka

Vévoda z Edinburghu před britským parlamentem v roce 1995. | foto: Reuters

Premium Rozhovor
Londýn/Praha - Úmrtí prince Philipa, manžela královny Alžběty, zarmoutilo nejen Británii, ale rovnou celý svět. Jaký vlastně byl? „Philipa osobně frustrovalo, že z jeho rozsáhlých činorodých aktivit novináři nejraději citují jeho přehmaty,“ podotýká v rozhovoru pro Lidovky.cz Anastázie Harris, novinářka žijící ve Spojeném království.

Lidovky.cz: Princ Philip nevykonával žádnou oficiální funkci, byl už velmi starý a nedávno strávil měsíc v nemocnici. Přesto jeho smrt světovou veřejnost zaskočila, hovořilo se dokonce o „ztrátě generace, která se už nikdy nevrátí“. Čím si to vysvětlujete?
Philip byl to, čemu na Moravě říkáme „real deal“. Zatímco Alžběta má jen po otci královský původ, princ se narodil na ostrově Korfu (na kuchyňském stole) v roce 1921, coby následník dánského a řeckého trůnu. Dědečka krále mu popravili, otce vinili z odpovědnosti za katastrofální výsledek řecko-tureckého konfliktu.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...