Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Princi Harrymu a Meghan skončily královské povinnosti. Jejich budoucí činnost vyvolává otázky

Britský princ Harry a jeho žena Meghan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský princ Harry a jeho žena Meghan. | foto: Reuters

LONDÝN Britskému princi Harrymu a jeho manželce Meghan úterkem končí královské povinnosti. Jakých rolí se nyní ujmou, to není podle agentury AP zcela jasné. Otázkou podle ní je, zda se z předních členů královské rodiny nyní stanou mezinárodní celebrity, patroni charitativních organizací, případně „globální influenceři“. Mluvčí páru uvedla, že se Harry a Meghan chtějí v příštích měsících věnovat rodině a rozvoji svých dobročinných organizací.

Harry s Meghan začátkem roku zaskočili britskou i světovou veřejnost oznámením, že se vzdají svých oficiálních povinností v rámci briské královské rodiny i peněz z veřejných zdrojů a budou se snažit o finanční nezávislost.

Za svůj domov si namísto Spojeného království vybrali Severní Ameriku. Manželský pár je nyní se svým desetiměsíčním synkem Archiem v Kalifornii, kde Meghan vyrůstala a kde žije její matka.

Jsou tak tisíce kilometrů daleko od Harryho otce, následníka britského trůnu prince Charlese, který se zotavuje z nedávné nákazy koronavirem i 93leté královny Alžběty II., jež se svým manželem Philipem pobývá na zámku Windsor nedalo Londýna.

„Všichni pociťujeme, že svět v současnosti působí mimořádně křehce,“ uvedli na rozloučenou 35letý Harry s o tři roky starší Meghan na svém instagramovém účtu. „To, co je nyní nejdůležitější, je zdraví každého na světě a to, aby byla nalezena řešení mnoha otázek, jež se objevily v důsledku této pandemie,“ napsali také.

Ochranku si zaplatí sami

Harry s Meghan nebude po úterku příslušet oslovení „Královská výsost“ a nebudou smět používat značku SussexRoyal, kterou měli registrovanou od své svatby před necelými dvěma lety. Agentura DPA k tomu píše, že tato skutečnost je pro ně nepříjemná, protože tato známka pro ně znamenala zdroj příjmů a také jejich instagramový účet nesl tento název. Náklady za ochranku půjdou nově na jejich účet, podle britského deníku The Daily Mail jde ročně až o čtyři miliony liber (123,5 milionu korun).

Princ Harry se nechal uvést pouze svým křestním jménem, nikoli jako „sir“ nebo...
Britský princ Harry s chotí Meghan a synem Archiem v pondělí dorazili do...

„I když nás tady (na instagramu) už nebudete vídat, naše práce bude pokračovat,“ napsali vévoda s vévodkyní ze Sussexu na rozloučenou bez dalších podrobností. Podle DPA budou dále zaštiťovat sportovní hry Invictus Games pro invalidní válečné veterány nebo se zasazovat o rovnoprávnost žen. Meghan, bývalá herečka, má také propůjčit hlas slonovi v přírodopisném dokumentárním snímku společnosti Disney.

Meghan a Harry, který je šestý v pořadí následnictví na britský trůn, se v uplynulých letech stali předmětem intenzivního zájmu britských médií, který se ale podle nich zvrhl v obtěžování. AP připomíná, že Harry má dlouhodobě napjaté vztahy z bulvárním tiskem, který obviňuje ze smrti své matky, princezny Diany. Ta zemřela v létě 1997 při autonehodě v Paříži, když ji pronásledovali paparazziové.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.