Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíme vybudovat armádu a ubránit se Rusku, zní z Kyjeva

Svět

  16:13
KYJEV - Nejvyšší prioritou Ukrajiny je nyní vybudovat armádu dostatečně silnou k zastavení ruské agrese. Zdůraznil to v pátek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, zatímco z východu země přicházejí další zprávy o porušování příměří, o přísunu posil proruským separatistům z Ruska a o obavách z údajně se chystající ofenzivy povstalců podpořené ruskými silami.

Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka. foto: Reuters

Rovněž prezident Petro Porošenko ujistil, že ukrajinská armáda je připravena uhájit zemi v případě útoku, pokud by příměří na východě země přestalo platit.

„Pokud se události začnou vyvíjet navzdory mírovému plánu, pak ukrajinské ozbrojené síly jsou nyní připraveny a schopny klást odpor (případnému útoku),“ řekl Porošenko na poradě s vedením „silových“ resortů. „Není žádný důvod propadat panice,“ ujistil s tím, že v posledních měsících se bojeschopnost ukrajinských sil zlepšila a jednotky dostaly nové zbraně. Celá ekonomika prý funguje podle zásady „vše pro frontu, vše pro vítězství“.

Dům zničený bombardováním na Ukrajině.
Valentina Fedorjaková a její manžel stojí u trosek svého domu, zničeného...
Ukrajinští dobrovolníci v boji u vesnice Peski nedaleko Doněcka. Rebelové a...
Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka.

Ruské tanky na Ukrajině

V Luhanské a Doněcké oblasti, které chtějí vzbouřenci odtrhnout od Ukrajiny, se v posledních dnech zintenzivňuje porušování příměří dojednané počátkem září v Minsku. Kromě toho NATO a pozorovatelská mise OBSE potvrdily stížnosti ukrajinské vlády, že z Ruska proudí na Ukrajinu velké vojenské kolony, v nichž nechybějí tanky, děla a protiletadlové systémy. Kyjev varuje před bezprostředně hrozícím vpádem ruských jednotek do země.

K TÉMATU:

„Vybudování armády schopné zastavit agresi z Ruska je úkol číslo jedna,“ prohlásil Jaceňuk při tiskové konferenci, na níž v pátek hovořil o svých představách ohledně priorit a složení budoucí, povolební vlády.

Kdo útočí na koho?

Povstalci odmítají obviňování, že se chystají zaútočit, aby vytlačili ukrajinské síly z části území, které obsadily v Doněcké a Luhanské oblasti. Naopak tvrdí, že to je Kyjev, kdo chystá ofenzivu.

Dosavadní ministr zahraničí Pavlo Klimkin ale v rozhovoru pro německý list Rheinische Post ujišťoval, že ukrajinská vláda nebude silou získávat regiony, které na východě země kontrolují separatisté. „Taková vojenská operace by se dotkla i civilního obyvatelstva, našich spoluobčanů,“ uvedl. 

Vláda se podle něj bude nadále držet příměří a bude hledat politické řešení konfliktu. Případný útok povstalců prý ale vyvolá důraznou odpověď armády, neboť její bojeschopnost v poslední době výrazně vzrostla.

I v pátek hlásili armádní mluvčí pokračující ostřelování pozic vládních sil, které od čtvrtka přišly o dalšího muže a dalších šest vojáků bylo zraněno. Informovali i o dalších aktivitách protivníka, včetně postupu na předsunuté pozice, svědčících o chystající se ofenzivě. 

„Přemísťování a koncentrace uskupení ruských jednotek a povstalců pokračuje zejména ve směru na města Doněck, Luhansk a Debalceve,“ citovala agentura Ukrinform mluvčího armády Andrije Lysenka. Podobné informace přicházejí i z okolí Mariupolu, přes nějž by si Rusko rádo zajistilo pozemní spojení s anektovaným Krymem.

Za jeden den 50 porušení příměří

Tiskové středisko protipovstalecké operace kromě toho uvedlo, že povstalci za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 50 případech. Týká se to i doněckého letiště, kde armáda přečkala další dělostřeleckou palbu a odrazila nové útoky vzbouřenců, včetně jejich pokusu odříznout armádě přístupovou cestu k vojákům na letišti.

Podle ukrajinských zdrojů při dělostřelecké palbě separatistů na jednu z vesnic, kterou v Luhanské oblasti kontroluje armáda, zahynula pětiletá dívka, kterou zasáhly střepiny granátu. Její matka je s vážnými zraněními v nemocnici.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!