Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Musíme vybudovat armádu a ubránit se Rusku, zní z Kyjeva

Svět

  16:13
KYJEV - Nejvyšší prioritou Ukrajiny je nyní vybudovat armádu dostatečně silnou k zastavení ruské agrese. Zdůraznil to v pátek ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, zatímco z východu země přicházejí další zprávy o porušování příměří, o přísunu posil proruským separatistům z Ruska a o obavách z údajně se chystající ofenzivy povstalců podpořené ruskými silami.

Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka. foto: Reuters

Rovněž prezident Petro Porošenko ujistil, že ukrajinská armáda je připravena uhájit zemi v případě útoku, pokud by příměří na východě země přestalo platit.

„Pokud se události začnou vyvíjet navzdory mírovému plánu, pak ukrajinské ozbrojené síly jsou nyní připraveny a schopny klást odpor (případnému útoku),“ řekl Porošenko na poradě s vedením „silových“ resortů. „Není žádný důvod propadat panice,“ ujistil s tím, že v posledních měsících se bojeschopnost ukrajinských sil zlepšila a jednotky dostaly nové zbraně. Celá ekonomika prý funguje podle zásady „vše pro frontu, vše pro vítězství“.

Dům zničený bombardováním na Ukrajině.
Valentina Fedorjaková a její manžel stojí u trosek svého domu, zničeného...
Ukrajinští dobrovolníci v boji u vesnice Peski nedaleko Doněcka. Rebelové a...
Chvíle oddechu. Ukrajinští dobrovolníci se psem u vesnice Peski poblíž Doněcka.

Ruské tanky na Ukrajině

V Luhanské a Doněcké oblasti, které chtějí vzbouřenci odtrhnout od Ukrajiny, se v posledních dnech zintenzivňuje porušování příměří dojednané počátkem září v Minsku. Kromě toho NATO a pozorovatelská mise OBSE potvrdily stížnosti ukrajinské vlády, že z Ruska proudí na Ukrajinu velké vojenské kolony, v nichž nechybějí tanky, děla a protiletadlové systémy. Kyjev varuje před bezprostředně hrozícím vpádem ruských jednotek do země.

K TÉMATU:

„Vybudování armády schopné zastavit agresi z Ruska je úkol číslo jedna,“ prohlásil Jaceňuk při tiskové konferenci, na níž v pátek hovořil o svých představách ohledně priorit a složení budoucí, povolební vlády.

Kdo útočí na koho?

Povstalci odmítají obviňování, že se chystají zaútočit, aby vytlačili ukrajinské síly z části území, které obsadily v Doněcké a Luhanské oblasti. Naopak tvrdí, že to je Kyjev, kdo chystá ofenzivu.

Dosavadní ministr zahraničí Pavlo Klimkin ale v rozhovoru pro německý list Rheinische Post ujišťoval, že ukrajinská vláda nebude silou získávat regiony, které na východě země kontrolují separatisté. „Taková vojenská operace by se dotkla i civilního obyvatelstva, našich spoluobčanů,“ uvedl. 

Vláda se podle něj bude nadále držet příměří a bude hledat politické řešení konfliktu. Případný útok povstalců prý ale vyvolá důraznou odpověď armády, neboť její bojeschopnost v poslední době výrazně vzrostla.

I v pátek hlásili armádní mluvčí pokračující ostřelování pozic vládních sil, které od čtvrtka přišly o dalšího muže a dalších šest vojáků bylo zraněno. Informovali i o dalších aktivitách protivníka, včetně postupu na předsunuté pozice, svědčících o chystající se ofenzivě. 

„Přemísťování a koncentrace uskupení ruských jednotek a povstalců pokračuje zejména ve směru na města Doněck, Luhansk a Debalceve,“ citovala agentura Ukrinform mluvčího armády Andrije Lysenka. Podobné informace přicházejí i z okolí Mariupolu, přes nějž by si Rusko rádo zajistilo pozemní spojení s anektovaným Krymem.

Za jeden den 50 porušení příměří

Tiskové středisko protipovstalecké operace kromě toho uvedlo, že povstalci za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 50 případech. Týká se to i doněckého letiště, kde armáda přečkala další dělostřeleckou palbu a odrazila nové útoky vzbouřenců, včetně jejich pokusu odříznout armádě přístupovou cestu k vojákům na letišti.

Podle ukrajinských zdrojů při dělostřelecké palbě separatistů na jednu z vesnic, kterou v Luhanské oblasti kontroluje armáda, zahynula pětiletá dívka, kterou zasáhly střepiny granátu. Její matka je s vážnými zraněními v nemocnici.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...