Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Případ 'otrava Juščenka': podezřelí žijí v Moskvě. Trestu unikli

Svět

  14:26
MOSKVA/PRAHA - Takzvaný případ „prezidentský dioxin“ je údajně dávno vyřešen. Z politických důvodů nelze ale pachatele, kteří chtěli v roce 2004 otrávit kandidáta na ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, zatknout.

Viktor Juščenko se svou stranou odchází do opozice. foto: ČTK

Za tímto slavným pokusem o vraždu stojí totiž prý tajné služby, a to nejen ukrajinské. S tímto senzačním prohlášením vystoupil bývalý šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (BSU) Valentin Nalivajčenko.

"Byla to banda, která byla napojena na tajné služby, měla přístup ke speciálním jedům a k obrovským penězům," cituje bývalou hlavu ukrajinských tajných služeb informační portál "LIGABiznesInform". Výpověď Nalivačenka je spíš kajícnou zpovědí. Někdejší nejinformovanější muž v zemi lituje, že nedokázal atentátníky dopadnout, i když dnes už zná jejich jména."Mimochodem, i nyní mohou otrávit jakéhokoliv kandidáta…" varuje Nalivačenko a nabádá politiky, aby především ve vlastním zájmu umožnili zadržení těch, kteří už jednou za peníze hodlali spáchat těžký trestný čin a zásadně tak ovlivnit politickou situaci v zemi. Kdo si je najme příště a proti komu zaútočí, nikdo nemůže předpovědět. Podle Nalivačenka se nyní pachatelé nacházejí mimo území Ukrajiny.

Juščenko byl otráven dioxinem během prezidentské volební kampaně, 5. září 2004. Tehdy na večeři na svou chatu pozval mj. i představitele ukrajinských tajných služeb. Poté se mu udělalo špatně a řadu týdnů strávil v péči lékařů doma i v zahraničí. Vloni v září prohlásil: "Lidé, kteří organizovali mou otravu, jsou už čtyři roky v Moskvě." Obvinil tak nepřímo ruské vedení z toho, že napomáhá ukrývání zločinců. O několik týdnů později vystoupil se zásadním prohlášením šéf ukrajinské prezidentské bezpečnostní služby Oleg Litvak, který uvedl, že do případu je zapleten i generál ruské Federální bezpečnostní služby.

"Juščenko to sám zinscenoval"
Než se ale stačila ukrajinská generální prokuratura rozhoupat a předat věc k soudu, změnil se na Ukrajině režim a nové vedení v čele s prezidentem Viktorem Janukovyčem, úhlavním politickým sokem Juščenka, na rozuzlení "dioxinové kauzy" nemá zájem.

13. dubna Nejvyšší rada Ukrajiny zastavila práci Vyšetřovací komise, která měla dohlížet na vyřešení případu. Někteří poslanci sympatizující s novým vedením obvinili Juščenka, že celou věc zinscenoval sám, aby se zvýšily jeho šance na zvolení a zároveň vzrostly protiruské nálady na Ukrajině. 20. dubna byla zbavena funkce a poslána do důchodu šéfka vyšetřovací skupiny generální prokuratury, která měla na starosti "věc Juščenko", Galina Klimovič.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat