Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Případ dětmi ubitého plameňáka v jihlavské zoo vyvolal v zahraničí pohoršení

Plameňák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plameňák - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

JIHLAVA/PRAHA Světová média si v souvislosti s Českem většinou všímají hlavních politických činitelů. Ve středu ale britské i další zahraniční weby informovaly o kruté smrti plameňáka v jihlavské zoo. „Tři děti v české zoo ukopaly a ukamenovaly plameňáka,“ napsal například The Independent. Nejvíce se deníky pozastavují nad nízkým věkem útočníků a tím, že zvíře přežilo povodně v roce 2002.

Trojice školáků ve věku 5 až 8 let o víkendu přelezla plot v jihlavské zoo a zaútočila kameny na skupinu plameňáků karibských. Než si jejich počínání všiml elektrikář, stihli chlapci šestnáctiletého samce ukopat k smrti a utéct.

Čin vyvolal pohoršení čtenářů britských webů v čele s Independentem, jehož článek na sociální síti Facebook obdržel skoro třicet tisíc reakcí a sdílelo jej přes tři tisíce lidí. „Děti, které týrají zvířata, mají tendenci opakovat své chování i v dospělosti. Většina sériových vrahů týrala i zvířata,“ stojí v nejlépe hodnoceném komentáři.

Bez povšimnutí se neobešel ani na webech Daily Mail, The Telegraph nebo Metro. O případu informovala i některá německá média. Ve čtvrtek ráno o krutém činu napsal i americký The Washington Post. Podle informací amerického listu je ve vážném stavu i další plameňák, není ale v ohrožení života.

16.března 2017 v 09:57, příspěvek archivován: 16.března 2017 v 12:19

Flamingo at Czech zoo is brutally killed by children https://t.co/MAgwSzIGIo via @MailOnline

V zahraničí se také připomíná případ z minulého týdne, kdy se do zoo u Paříže vloupali pytláci a zastřelili kvůli rohu vzácného nosorožce.

Zahraniční média se pozastavovala také nad tím, že útočíci děti poté, co je policisté vyslýchali, neprojevily žádné známky lítosti. Podle policistů šlo o trestný čin. Kvůli nízkému věku ale nemohou být chlapci stíháni.

Jejich rodiče budou nejspíše muset zaplatit kompenzaci ve výši až 50 tisíc korun. Uhynulý jedinec byl totiž vysoce ceněný pro rozmnožování v zajetí, byl otcem osmi dalších plameňáků. „Budeme tu částku určitě vymáhat. Už minimálně z principu, aby to nebylo zapomenuto,“ řekl MF Dnes mluvčí zoo Martin Maláč.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...