8. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Připadala si jako agent 007. Nyní rozkrývá, jak funguje ruská propaganda

Zlomovým momentem byla pro Ludmilu Savčukovou Němcovova vražda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlomovým momentem byla pro Ludmilu Savčukovou Němcovova vražda. | foto: youtube.comReprofoto

PETROHRAD Ludmila Savčuková pracovala dva měsíce pro ruskou internetovou propagandu v „továrně na trolling“. Tato novinářka na volné noze vypráví, že měla přikázáno psát na blogu o „úžasném Putinovi“ a „špatné opozici“. Teď chce své původní pracoviště zničit.

Když se Ludmila Savčuková doslechla o vraždě vůdce ruské opozice Borise Němcova, byla zarmoucená a v šoku. „Cítila jsem kulku v zádech,” řekla pro britský server The Telegraph. Vzpomíná tak na smrt kritika Kremlu, který byl zastřelen poblíž Rudého náměstí letos v únoru.

A přesto pár hodin po zmíněné události byli Savčuková a její kolegové online, aby naházeli špínu na bývalého vicepremiéra a tvrdili, že byl zabit vlastními přáteli. Nešlo prý o vládní zabijáky, jak se mnozí domnívali.

„Tolik mě to vzalo, že jsem se málem prozradila. Ale byla jsem 007. Splnila jsem úkol,” říká žena.

Číslem „007“ poukazuje na svou mimořádnou špionážní misi, která odhaluje praktiky propagandy podporující ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Savčuková tvrdí, že dva měsíce pracovala jako jeden z „internetových operátorů“ v tajné „továrně na trolling” s názvem Internetový výzkum. Ten se nachází v anonymní čtyřpodlažní budově v jedné zapadlé uličce v Petrohradu.

Obama je opice a idiot

Úkolem „trollů“ bylo útočit na jakéhokoli odpůrce ruské autority, ať to byli odpůrci v řadách politiků, proevropští Ukrajinci nebo americký prezident Barack Obama. Toho označovali slovem „opice“ kvůli jeho tmavé pleti.

„Museli jsme říkat, že Putin je úžasná osobnost, že ruští oponenti jsou špatní a že Obama je idiot,” vzpomíná Savčuková.

Po celou dobu si Savčuková dělala kopie dokumentů a potají natáčela video o této „továrně”. Sbírala důkazy stejně jako špion za studené války. Podle svých slov byla z pozice vyhozena v březnu po tom, co se do lokálních novin dostaly její informace o Internetovém výzkumu.

Teď vede proti „firmě“ kampaň. Její původní pracoviště údajně řídí podnikatel napojený na Kreml. „Chci, aby skončili,” vysvětluje. „Ti lidé používají propagandu k ničení objektivity. Demotivují lidi od občanských protestů. Nejhorší je, že se tváří jako by byli námi, občany Ruska.”

Při rozhovoru pro the Telegraph uvedla, že se při pracovním pohovoru vydávala za ženu v domácnosti bez vlastního názoru. „Ptali se mě, zda sympatizuji s ruskou opozicí. Než jsem na pohovor šla, vyčistila jsem své stránky na Facebooku a Vkontakte (ruský ekvivalent Facebooku - pozn. red.) - chtěli je vidět - ekoaktivistické příspěvky jsem proto nahradila recepty.“

„Každý den jsme jsme museli nejprve zapnout proxy server, aby skryl naše IP adresy.“ Potom operátoři dostávali „technická zadání“ - témata, která měli na svých blozích zveřejnit společně s uvedenými klíčovými slovy.

Občas se témata blogerů týkala i zahraniční politiky. 3. března napsala Savčuková příspěvek s názvem: „Zlá předtucha: Proč se bojím o svou sestru, která žije v Evropě”. Údajná sestra jí měla říci, že v Německu kvůli evropským sankcím na Rusko zkrachovaly tisíce farmářů, že rapidně roste nezaměstnanost.

Kdokoli může být zlikvidován

Podobné zážitky má i Marat Burkkhard, který pracoval v oddělení zaměřeném na regionální online fóra a o němž psal server Lidovky.cz koncem března (více čtěte ZDE). Za směnu musel napsat 135 provládních komentářů, aby dostal výplatu. Práci vykonával dva měsíce, protože potřeboval peníze. Dostával 45 tisíc rublů (necelých 20 tisíc Kč).

„Nejvíc nepříjemné bylo, že jsme museli ponižovat Obamu. Přirovnávali jsme ho k opici. Napsal jsem to, musel jsem,” říká Burkkhard.

Jak je utajený Internetový výzkum financován, zůstává záhadou. Všechna okna jsou zatemněná. „Není tu nikdo, kdo by s vámi mohl mluvit. Společnost nemá ani žádné telefony,” popsal strážný budovy. Budova v ulici Savuškina v Petrohradu je spojená se jménem Jevgenije Prigožina, podnikatele, který byl vyfocen s ruským prezidentem a jehož firmy vyhrávají státní zakázky.

Dmitrij Peskov, Putinův mluvčí, prohlásil, že Kreml o Internetovém výzkumu neměl ponětí. „Abych byl upřímný, nevíme, co to je za agenturu. Nikdy jsme s ní nespolupracovali.“

“Němcovova smrt byla ukázkou toho, že jakýkoli odpůrce či občan, který chce pouze svá práva, může být zlikvidován a nikdo za to neponese odpovědnost. Vím, že kdokoli, i já, bychom mohli skončit stejně,” říká Ludmila Savčuková.

Práce v továrně na trolling

  • 12hodinové směny
  • Až stovky bloggerů
  • Pod dohledem kamer, kontrola emailů
  • Dohoda o mlčenlivosti
  • Při nenaplnění kvót pokuta
  • Tisíce příspěvků týdně na sociálních sítích, blozích a mezi komentáři online médií
  • Chválení Kremlu, napadání jeho odpůrců
  • Cíle: Obama, ukrajinská vláda, Pussy Riot a další
  • Vulgární fotomontáže Petra Porošenka
  • Diskreditace Západu
Pavlína Kindlová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz