29. června 2015 8:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Připadám si, jako bych zemřel společně s těmi mrtvými,‘ říká otec tuniského útočníka

Lidé donesli na tuniskou pláž květiny za padlé oběti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé donesli na tuniskou pláž květiny za padlé oběti. | foto: Reuters

TUNIS Otec útočníka, který v pátek na pláži u východotuniského letoviska Súsa zabil 38 lidí, se novinářům svěřil, jak ho čin jeho syna šokoval a jak se jím cítí „zahanben“. Napsal to v pondělí zpravodajský server BBC. Mezi mrtvými jsou převážně zahraniční turisté, podle serveru BBC většinou Britové.

Tuniské ministerstvo vnitra mladíka podezřelého ze střelby identifikovalo jako Sajfaddína Rizkího, který pocházel z chudé provincie Siljána, ležící na západ od metropole Tunisu. Narodil se v roce 1992 a studoval ve městě Kajruván.

Také Rizkího teta Zara řekla, že rodina o jeho radikalismu nic nevěděla. „Nic ze svých tajemství nám neříkal,“ uvedla. „Alláh nás proklel.“ Zatímco jeho rodina tvrdí, že o jeho radikalismu neměla tušení, lidé, kteří ho znali ze školy, uvádějí, že jeho násilné názory už se tam nějakou dobu projevovaly. „Rizkí byl velmi extremistický, byl džihádista, vždycky bojoval s těmi, kdo nesouhlasili s jeho názory,“ řekl jeden z jeho spolužáků.

„Netuším, kdo ho ovlivnil, nebo kdo mu tyto myšlenky nasadil do hlavy,“ řekl novinářům jeho otec Hakím, kterého o víkendu několik hodin vyslýchala policie. Mladíkův otec řekl, že truchlí za rodiny obětí. „Cítím nesmírně silně jejich ztrátu. Připadám si, jako bych zemřel společně s těmi mrtvými,“ dodal.

To potvrdil i generální tajemník levicového studentského svazu, podle něhož Rizkí pomáhal vést útoky proti jeho členům. Rizkí se v tomto ohledu hlásil k tomu, co by se dalo označit za „válku mezi věřícími a nevěřícími“, uvedl tajemník.

Žena drží své dítě vedle zapálených svící za oběti teroristického útoku v...
Lidé zapalují svíčky za padlé oběti teroristického útoku v tuniském Súze.

Další z jeho spolužáků ale uvádějí, že na Rizkím nebylo nic nápadného. Popisují ho jako zdvořilého studenta, který se nicméně rád poslouchal. Oblékal se normálně, nenosil vousy a nikdo ho nikdy neviděl, že by se modlil v mešitě.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.