Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Loňský Silvestr se nebude opakovat. Kolín nad Rýnem vyšle do ulic 1 000 policistů

Silvestrovský incident vyvolal v Kolíně protesty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvestrovský incident vyvolal v Kolíně protesty. | foto: Reuters

KOLÍN NAD RÝNEM Opakování útoků z loňské silvestrovské noci má v Kolíně nad Rýnem letos zabránit nasazení více než 1000 policistů v ulicích a na důležitých veřejných místech města. Podle agentury DPA to ve čtvrtek sdělil prezident kolínské policie Jürgen Mathies.

Kolínské policii přišlo po nočních oslavách konce roku 2015 a začátku roku 2016 více než 1000 trestních oznámení. Týkala se především krádeží a sexuálních deliktů, jejichž oběťmi byly převážné ženy. Většinu pachatelů podle napadených tvořili migranti z afrických a arabských zemí.

„Podle našich představ nebude žádná oblast, v níž by lidé tady v Kolíně - rozhodně ne ve vnitřních zónách - neviděli příslušnice a příslušníky policie,“ prohlásil policejní prezident při představování plánovaných bezpečnostních opatření.

„Nadcházející silvestrovská noc bude pro nás všechny mimořádně důležitá,“ ujistil Mathies. Pro srovnání uvedl, že loni bylo na Silvestra mimořádně nasazeno jen 140 policistů. Právě nedostatečná přítomnost strážců zákona na veřejných místech byla terčem tvrdé kritiky.

„My všichni chceme, aby se nepopsatelné události z posledního Silvestra už nikdy neopakovaly,“ zdůraznila starostka Henriette Rekerová, která se dnešní tiskové konference věnované bezpečnostním opatřením chystaným v Kolíně rovněž zúčastnila.

Kromě výraznější přítomnosti policistů na veřejných místech chce město například na hlavním nádraží, u něhož se loni odehrála značná část útoků, upravit příjezdy a odjezdy vlaků, aby se na nástupištích netvořily návaly. Bezpečnostními zátarasy bude obehnána kolínská katedrála a v její blízkosti bude zakázáno odpalování zábavní pyrotechniky.

V plánu je také zřízení speciální „mobilní bezpečnostní služby“ pro ženy a dívky.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...