Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Případů AIDS přibývá, hlavně u žen

Svět

  18:46
Ženeva - Počet osob nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se zvyšuje všude na světě. Nejhorší situace je sice v zemích jako Uganda nebo Thajsko, ale zřetelné zhoršení zaznamenávají i vyspělé země.

AIDS. foto: Reprofoto

Teď je virem zasaženo už 40 milionů lidí a varující je, že počet nakažených žen se již prakticky vyrovnává s počtem nakažených mužů, informovaly dnes v Ženevě společně UNAIDS a Světová zdravotnická organizace (WHO), spadající pod OSN.

"Statistiky prokazují, že epidemie je obecně na vzestupu ve všech oblastech světa," sdělil na tiskové konferenci v ženevském sídle OSN ředitel UNAIDS Peter Piot.

"Nejznepokojivější je pro mě skutečnost, že dokonce i v zemích, které dosahují reálných výsledků v boji proti AIDS, jako je Uganda a některé západní státy, zaznamenáváme nárůst onemocnění touto infekcí," dodal.  Kromě tradičních ohnisek nákazy, jako je Afrika a východní Asie, se objevují další ve střední Asii a východní Evropě. Příčinou šíření je nejčastěji užívání drog a nechráněný sex, uvádí se v materiálu nazvaném Aktuální data o epidemii AIDS z roku 2006.

Jen za letošek se do konce roku virem HIV ve světě nově nakazí 4,3 milionu lidí, za stejné období se počítá s 2,9 milionu mrtvých na AIDS. Některé odborníky znepokojuje, že v současnosti tvoří prakticky polovinu infikovaných ženy, ačkoli ještě před deseti lety představovaly jen 12 procent z celkového počtu nakažených.

V bohatých zemích západní a střední Evropy spolu s USA žije 2,4 milionu osob s nákazou HIV, jejich počet se za letošek rozšíří odhadem o 260.000 lidí. Na tomto výsledku se mimo jiné podílejí i zatím nepodložené představy obyvatel rozvinutých zemí, že díky novým léčivům už HIV nepředstavuje "nevyhnutelný rozsudek smrti". Léčiva sice život nakažených vesměs prodlužují, ale nevedou k vyléčení. "Nebezpečnost nemoci musí vzít veřejnost opět na vědomí," zdůraznil představitel UNAIDS Bertil Lindblad.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat