Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Případů AIDS přibývá, hlavně u žen

Svět

  18:46
Ženeva - Počet osob nakažených virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS, se zvyšuje všude na světě. Nejhorší situace je sice v zemích jako Uganda nebo Thajsko, ale zřetelné zhoršení zaznamenávají i vyspělé země.

AIDS. foto: Reprofoto

Teď je virem zasaženo už 40 milionů lidí a varující je, že počet nakažených žen se již prakticky vyrovnává s počtem nakažených mužů, informovaly dnes v Ženevě společně UNAIDS a Světová zdravotnická organizace (WHO), spadající pod OSN.

"Statistiky prokazují, že epidemie je obecně na vzestupu ve všech oblastech světa," sdělil na tiskové konferenci v ženevském sídle OSN ředitel UNAIDS Peter Piot.

"Nejznepokojivější je pro mě skutečnost, že dokonce i v zemích, které dosahují reálných výsledků v boji proti AIDS, jako je Uganda a některé západní státy, zaznamenáváme nárůst onemocnění touto infekcí," dodal.  Kromě tradičních ohnisek nákazy, jako je Afrika a východní Asie, se objevují další ve střední Asii a východní Evropě. Příčinou šíření je nejčastěji užívání drog a nechráněný sex, uvádí se v materiálu nazvaném Aktuální data o epidemii AIDS z roku 2006.

Jen za letošek se do konce roku virem HIV ve světě nově nakazí 4,3 milionu lidí, za stejné období se počítá s 2,9 milionu mrtvých na AIDS. Některé odborníky znepokojuje, že v současnosti tvoří prakticky polovinu infikovaných ženy, ačkoli ještě před deseti lety představovaly jen 12 procent z celkového počtu nakažených.

V bohatých zemích západní a střední Evropy spolu s USA žije 2,4 milionu osob s nákazou HIV, jejich počet se za letošek rozšíří odhadem o 260.000 lidí. Na tomto výsledku se mimo jiné podílejí i zatím nepodložené představy obyvatel rozvinutých zemí, že díky novým léčivům už HIV nepředstavuje "nevyhnutelný rozsudek smrti". Léčiva sice život nakažených vesměs prodlužují, ale nevedou k vyléčení. "Nebezpečnost nemoci musí vzít veřejnost opět na vědomí," zdůraznil představitel UNAIDS Bertil Lindblad.

Autor: