Připomínat výročí atentátu na Roberta Fica je nevkusné, zlobí se politici

  8:50aktualizováno  8:50
Slovensko si 15. května připomene loňský atentát na premiéra Roberta Fica. Co dnes dělá útočník a jak se za uplynulý rok změnila politická atmosféra?

Protivládní demonstrace v Bratislavě. (21. února 2025) | foto: Reuters

Uplynul rok ode dne, kdy slovenské město Handlová rozezněly výstřely a veřejnost i média napjatě očekávaly, jak atentát na Roberta Fica dopadne a zda se podaří zachránit jeho život. Slovenský premiér přežil a z útoku se zotavil. Aktuální situace na Slovensku však není o nic méně dramatická.

Kdy a kde se stal atentát na Roberta Fica?

Atentát na Roberta Fica v bodech

  • Stal se 15. května 2024 v Handlové v okrese Trenčín.
  • Z pěti výstřelů zasáhly Fica tři – do břicha, kyčle a ramene.
  • Operace trvala 5 hodin.
  • Útočníkem byl 71letý Juraj Cintula z Levic.
  • Motivem byl nesouhlas s politikou vlády.
  • Obžalován je z teroristického útoku, hrozí mu doživotí.
  • Soud začne v červenci.

Ve středu 15. května 2024 odpoledne krátce po zasedání slovenské vlády ve městě Handlová vyšel premiér Robert Fico k hloučku přihlížejících lidí, aby je pozdravil. Aniž to tušil, psala se v tu chvíli nikoli nevýznamná kapitola slovenských dějin. Těsně u zátarasu totiž stál muž, který na něj vzápětí několikrát vystřelil. Ihned byl zpacifikován částí ochranky, zatímco zbytek bodyguardů obklopil Fica.

Celou situaci zaznamenaly kamery a záběry z atentátu obletěly celý svět. Před nedávnem byl ve Finsku vysílán dokument, v němž se objevily záběry dosud nezveřejněné a mnohem detailnější.

Slovenský premiér Robert Fico v Handlové zdraví lidi před atentátem, při které...
Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili v obci Handlová před kulturním...
Slovenského premiéra Roberta Fica postřelili v obci Handlová před kulturním...

Osudné okamžiky 15. května 2024 v Handlové

Bude operace úspěšná?

Premiér byl po půl třetí odpoledne odvezen do nemocnice v Handlové a krátce před 16:00 přijat v Banské Bystrici. Jeho stav byl velmi vážný, zejména kvůli poranění žaludku. Neprodleně jel na operační sál a několik dní byli lékaři, vládní představitelé i veřejnost v nejistotě ohledně jeho zdravotního stavu.

Transport postřeleného premiéra Fica do nemocnice (15. května 2024)

Záchranáři odváží postřeleného premiéra Fica do nemocnice na operaci. (15. května 2024)

Až 19. května informoval zástupce nemocnice v Banské Bystrici novináře, že je premiér mimo ohrožení života. Navzdory vážnosti zranění a riziku komplikací se Ficův stav rychle zlepšil. Místopředseda vlády Robert Kaliňák však tvrdil, že premiér bude mít s největší pravděpodobností trvalé následky související s pohybovým ústrojím. Fico vystoupil na veřejnosti už necelé tři týdny po atentátu, nejdřív začátkem června na videu, pak 5. července osobně přišel na oslavy svátku Cyrila a Metoděje na hradě Devín na okraji Bratislavy.

Za ránu do srdce slovenské společnosti, která čelí pokročilému rozkladu bezpečnosti a společenskému chaosu, označil slovenský tisk středeční atentát na premiéra Roberta Fica. (16. května 2024)

Atentát jako prostředek k politickému boji

Ještě než utichl rozruch kolem atentátu, byla tato událost důvodem k vyostření politické situace. Členové vlády a vládnoucí strany SMER zaútočili na opozici a média, obvinili je ze šíření nenávisti, která měla útočníka motivovat. Tato prohlášení však ještě „přilévají benzín do ohně, namísto toho, aby situaci zklidnila,“ řekl tehdy iDNES.cz politolog Jaroslav Bílek a upozornil, že vyzývat k rezignaci či zákazu opozice, jak navrhují někteří Ficovi fanoušci, je nemravné a odsoudil tyto „autoritářské manýry“.

Za stejně nevkusné považují političtí představitelé opozice i zdůrazňování aktuálního výročí atentátu. Slovenská vláda totiž chystá u příležitosti nezdařeného atentátu řadu připomínkových akcí. Tato událost však v očích veřejnosti není vhodná ani k pietnímu ceremoniálu, natož k politickému happeningu.

V den atentátu dokonce bude slovenská vláda opět zasedat v Handlové.

Platí vás Soros a nenávidíte vládu, řekl Fico novinářům.

Jaká je nyní politická situace na Slovensku?

Ani rok po atentátu není vztah slovenské koalice s opozicí méně eruptivní a blížící se výročí jejich antagonismus ještě vygradovalo. Zatímco Ficův právník David Lindtner tvrdí, že je Slovensko fakticky ve fázi latentní občanské války, premiér sám upozorňuje na časté výhrůžky, které se týkají jeho i jeho rodiny.

Podle zpravodajského portálu Aktuality.sk Fico rovněž prohlásil, že „vzhledem k obrovskému nárůstu nenávistných projevů a vysokou pravděpodobnost dalšího útoku na veřejného činitele a fyzické konflikty ve společnosti jsem nucen svolat zasedání Bezpečnostní rady SR a následně se tímto závažným tématem zabývat i na jednání vlády“.

Zřejmě pro zdůraznění dramatického efektu letos v dubnu ministr obrany Robert Kaliňák ukázal veřejnosti dosud nezveřejněné snímky z atentátu a Ficova zakrváceného oblečení. Na tiskové konferenci 13. května pak přitvrdil a poskytl médiím fotky Ficova prostřeleného břicha.

Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění za proevropské směřování země. V Bratislavě dav zaplnil náměstí u úřadu vlády. (7. února 2025)

Kdo vlastně vyzývá k násilí?

Protivládní hlasy se však shodují na tom, že výročí trestného činu není důvodem k zasedání bezpečnostní rady a hledání spojitosti mezi atentátem a opozicí je účelové v rámci politické kampaně. Ficovu žádost o přesun nedělních politických debat na všední den, aby zbytečně nezvyšovaly napětí ve společnosti, pak považují za vyslovené omezování sdělovacích prostředků. Podle některých názorů s atentátem ještě vzrostla Ficova nervozita, agresivita a arogance, která provází jeho vládnutí už mnoho let.

Fotografie po atentátu však nevyvolaly jen strach, ale i pobavené reakce zabarvené černým humorem. Na sociálních sítích se šíří ironický komentář pod fotkou jizev na břiše, proč se premiér víc nesoustředí na cvičení.

Protivládní demonstrace v Bratislavě. (21. února 2025)
Protivládní demonstrace v Bratislavě. (21. února 2025)
Protivládní demonstrace v Bratislavě. (21. února 2025)
Protivládní demonstrace v Bratislavě. (21. února 2025)

Protivládní demonstrace v Bratislavě (21. února 2025)

Soud s Jurajem Cintulou

Muž, který se před rokem rozhodl kráčet ve stopách Gavrila Principa, je stále ve vazbě. Podle informací zpravodajského portálu Aktuality.sk jej slovenský Nejvyšší soud ponechal ve vazbě. Mimo jiné na základě posudku znalkyně z oboru psychologie, „protože obviněný má tendenci na konfliktní, stresové situace a frustraci reagovat agresivitou,“ citují ze znaleckého posudku Aktuality.sk. Soud došel k závěru, že stále přetrvává důvodná obava, že by v případě propuštění mohl pokračovat v násilné trestné činnosti. Juraj Cintula byl původně stíhán za pokus o úkladnou vraždu. V březnu 2025 však prokuratura přehodnotila obžalobu na trestný čin teroristického útoku. Hrozí mu tak doživotní trest.

Juraj Cintula

  • * 1. března 1953
  • Slovenský spisovatel a aktivista, do atentátu člen Spolku slovenských spisovatelů.
  • Už v minulosti aktivně vystupoval proti komunistickému režimu a následně spoluzakládal literární klub Duha a hnutí Proti násilí.
  • Postupně se jeho kontroverzní názory ještě víc radikalizovaly na téma společensky přijatelného násilí.
  • Kritizoval vládu premiéra R. Fica za likvidaci médií.
  • 15. května 2024 na Fica pětkrát vystřelil.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.