Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Přirovnala bych to ke světové válce,‘ popisuje situaci v zemi italská sestra

Svět

  5:00
ŘÍM/PRAHA - Situace v Itálii se nezlepšuje. Lékaři a sestry přirovnávají stav nemocnic k válečnému stavu. Úřadům se navíc ani nepodařilo uzavřít kostely.

Lékařský personál kontroluje řidiče. foto: Reuters

„Je to jako ve válce,“ popsala situaci v italské nemocnici Piacenza jedna ze sester pro deník The Guardian. Lékaři a sestry pracují neustále přes čas, aby alespoň zpomalili šíření nebezpečné nákazy, která si vyžádala již více než tisíc životů.

‚Jdu šířit virus‘. Japonec nakažený koronavirem úmyslně chodil do barů

Mezi mrtvými je i 59letý lékař a blízký přítel Roberty Reové, sestry z nemocnice v Piacenze v regionu Emilia Romagna, který má druhý největší počet případů v zemi.

„Opravdu bych to přirovnala ke světové válce. Tento boj se ale neodehrává za pomoci tradičního arzenálu. Ani nevíme pořádně, kdo je nepřítel, a proto je těžké jej porazit,“ řekla Reová. „Jedinou zbraní, kterou máme je naše snaha nákazu nezhoršit. Musíme respektovat pravidla, stejně jako to udělali v Číně.“

Itálie, která je druhou nejvíce zasaženou zemí po Číně, posílila ve čtvrtek karanténní opatření poté, co opět narostl počet nakažených a přesáhl patnáct tisíc.

„Obvykle bývám veselá a společenská, povídám si, vtipkuju, ale v těchto dnech jen pláču a jsem v depresích,“ vysvětlila sestra. „Lidé musí pochopit, že situace je velmi vážná. Důležité bude, abychom mládeži a dětem vysvětlili preventivní opatření, a aby oni pochopili závažnost těchto kroků.“

Další lékaři v centru nákazy sdílejí na sociálních sítích fotografie vyčerpaných kolegů a nemocnic, které se prohýbají pod náporem nakažených. Andrea Vercelli, který pracuje na jednotce intenzivní péče v Piacenze, na Facebooku sdílel video, ve kterém říká: „To, co zažíváme není obyčejná chřipka. Denně máme na pohotovosti čtyřicet případů zápalu plic.“

Lékaři jsou přitom ale jednou z nejvíce zasažených profesí. Ve středu v lombardském městě Varese zemřel sedmašedesátiletý lékař Roberto Stella. Pracoval do minulého pátku, než na sobě pocítil příznaky a musel sám jít na jednotku intenzivní péče.

„Zemřel jako hrdina, stejně jako další kolegové, kteří v posledních dnech zemřeli,“ uvedl pro deník Corriere della Sera Saverio Chiaravalle, viceprezident lékařské komory ve Varese, které Roberto Stella předsedal.

Zavírání kostelů nebude

Italská vláda kvůli krizi dokonce ve čtvrtek nařídila, aby katolická církev do 3. dubna uzavřela všechny kostely. Řím nakonec po vlně kritiky opatření částečně zruší. Novým dekretem to v pátek oznámil vikář římské diecéze Angelo De Donatis. Nařízení, zavedené kvůli šíření nového typu koronaviru, kromě věřících kritizoval i papež František, který ho označil za „drastické“.

Nařízení zasáhlo přes 900 kostelů spadajících do vikářovy jurisdikce. Nově se nebude týkat farních kostelů. „Každé církevní preventivní opatření musí vzít v úvahu nejenom společné blaho občanské společnosti, ale také jedinečné a vzácné dobro, kterým je víra,“ citovala nyní agentura ANSA De Donatise.

Římská diecéze k bezprecedentnímu kroku přistoupila ve čtvrtek večer v souvislosti s nařízeními italské vlády. Ta v rámci celostátní karantény také uzavřela obchody s výjimkou lékáren a obchodů s potravinami.

Proti kroku se zvedla vlna nevole hlavně mezi řadovými katolíky. Podle některých De Donatis dekretem „umístil Krista do karantény“.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!