Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přísná karanténa bude v německém Güterslohu platit další týden, ohniskem jsou místní jatka

Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékař v Německu odebírá vzorky pro test na koronavirus. | foto: ČTK

Düsseldorf (Německo) Přísná karanténní opatření kvůli šíření koronaviru z místních jatek budou pro statisíce lidí v německém okrese Gütersloh platit přinejmenším do 7. července. Na tiskové konferenci to v pondělí oznámil premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet. V okrese Warendorf, který byl od minulého úterý rovněž v karanténě, se ale opatření v noci z úterý na středu zruší.

Masokombinát firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück v okrese Gütersloh se stal v posledních týdnech významných ohniskem šíření koronaviru v Německu. V polovině června musely do karantény tisíce zaměstanců jatek a jejich rodinných příslušníků. Byla mezi nimi i řada zahraničních pracovníků z Rumunska, Bulharska a Polska. Nákaza koronavirem se prokázala asi u 1500 pracovníků.

Minulý týden úřady oznámily, že od středy budou platit v sousedících okresech Gütersloh a Warendorf přísná karanténní opatření. V prvním z nich žije asi 365 000 lidí, v druhém asi 278 000. Celkem se tak opatření dotkla více než 640 000 lidí. Uzavřené jsou ve dvojici okresů nyní školy a školky, kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Cestovat mimo hranice okresů ale mohou všichni lidé vyjma nakažených.

Regionální ministerský předseda Laschet oznámil, že přísná opatření v okrese Warendorf úterní půlnocí skončí, v okrese Gütersloh budou ale platit ještě další týden, tedy přinejmenším do 7. července.

Koronavirtus se šířil hlavně mezi zaměstnanci jatek

Podle aktuálních dat Institutu Roberta Kocha (RKI) je okres Gütersloh nyní jediným v Německu, v němž se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem více než 50 lidí na 100 000 obyvatel. V okrese Warendorf, ve kterém žije řada zaměstnanců masokombinátu Tönnies, klesla už minulý týden tato hodnota pod kritickou hranici 50. Podle pondělních údajů se tu za poslední týden nakazilo 22 lidí na 100 000 obyvatel.

Premiér Laschet uvedl, že se koronavirus šířil hlavně mezi zaměstnanci jatek Tönnies. Pokud se ze statistiky tito lidé vyjmou, nakazilo se podle něj v okrese Gütersloh za poslední týden jen asi 23 a v okrese Warendorf jen asi pět osob na 100 000 obyvatel.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky a to hlavně kvůli podmínkám práce jejích zaměstnanců i podmínkám, v jakých ubytovává pracovníky z ciziny. Kdy se jatka znovu otevřou, zatím není jasné.

Celkem se v Německu koronavirem nakazilo podle pondělních dat 193 761 osob. S covidem-19 dosud v zemi zemřelo 8961 osob.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.