Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přísně tajné dokumenty ministerstva obrany? V Británii nalezeny na autobusové zastávce

Britský torpédoborec Defender. foto: Reuters

Londýn - Na autobusové zastávce v anglickém hrabství Kent se našla složka tajných dokumentů britského ministerstva obrany. Obsahovala detailní vojenské informace o britském torpédoborci Defender a o možné reakci Ruska na jeho proplutí poblíž Krymu. Vláda již začala případ vyšetřovat, informovala v neděli stanice BBC, jíž dokumenty předal jejich nálezce. Opoziční labouristé událost označili za znepokojivou.
  11:30aktualizováno  17:03

Vláda již začala případ vyšetřovat, informovala stanice BBC, jíž dokumenty předal jejich nálezce. Podle BBC dokumenty mimo jiné dokazují, že loď Defender byla ve středu vyslána na trasu kolem poloostrova Krym s očekáváním agresivní reakce ruské strany, která danou zónu bere jako své výsostné vody. Jiné materiály pak údajně rozebírají možné nasazení britských vojáků v Afghánistánu i po konci operace vedené USA a NATO.

Ministerstvo obrany na zprávu o nalezení složky reagovalo vyjádřením, že vyšetřuje „incident, při kterém se citlivé dokumenty obrany dostaly do rukou zástupce veřejnosti“. Podle mluvčího jeden ze zaměstnanců rezortu dříve ztrátu důvěrných dokumentů nahlásil. K jejich obsahu mluvčí uvedl, že „jak veřejnost očekává, ministerstvo obrany pečlivě plánuje“, přičemž analyzuje „všechny potenciální faktory ovlivňující operační rozhodnutí“.

Téměř padesátistránková složka se našla v úterý brzy ráno na mokré hromadě za autobusovou zastávkou v hrabství Kent, které leží na jihovýchodě Anglie. Nálezce dokumentů oslovil stanici BBC, která na základě analýzy materiálů došla k závěru, že složka patřila vysoce postavenému zaměstnanci ministerstva obrany. 

Většina dokumentů má označení „citlivé“, což je nižší stupeň utajení. Jeden dokument ale nese označení „tajné, výhradně pro Brity“ (Secret UK Eyes Only), což je jedno z nejvyšších utajení významných pro bezpečnost země. BBC se rozhodla nezveřejnit kompletní obsah těchto materiálů.

Dokumenty podle ní například dokazují, že středeční střet mezi ruskou pohraniční stráží a britským torpédoborcem Defender Britové očekávali, když svou loď vyslali z ukrajinské Oděsy na trasu vedoucí i místy vzdálenými necelých 20 kilometrů od pobřeží Krymu. Oficiálně po incidentu britské ministerstvo obrany hovořilo o „pokojném proplutí ukrajinskými teritoriálními vodami“ při přesunu z Oděsy ke Gruzii.

Rusko, které Krym v roce 2014 anektovalo, Brity obvinilo z narušení svých výsostných vod. K lodi Defender vyslalo vícero vlastních plavidel a také přes 20 letadel. Ruské ministerstvo obrany tehdy uvedlo, že pohraniční stráž kvůli britské lodi vypálila výstražné výstřely a že bombardér do její předpokládané trasy svrhnul bomby.

Ukrajina ani západní země anexi Krymu neuznávají a Londýn ve středu odmítl vysvětlení incidentu v Černém moři prezentované Moskvou. Podle britského ministerstva obrany na torpédoborec žádné výstřely nesměrovaly, což potvrzuje reportáž BBC přímo z paluby lodě Defender. Ruské tvrzení o svržených bombách Londýn odmítl úplně, reportér Jonathan Beale zmiňoval pouze blízké přelety ruských armádních letadel.

Opozice: 007 již není, co býval

„Myslím, že obě strany dnes (ve středu) večer budou mít pocit, že daly najevo svá stanoviska,“ hodnotil následně konfrontaci Bealeův kolega z BBC James Landale.

Středeční mise nazvaná „Op Ditroite“ byla předmětem diskusí na vysoké úrovni až v pondělí, ukazují nalezené dokumenty. Vysocí představitelé obrany v nalezených e-mailech spekulují o ruské reakci, pokud by se loď Defender plavila poblíž Krymu. O možné ruské reakci mluví jako o „uvítacím večírku“.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na nedělní zprávu o dokumentech reagoval vtipkováním na adresu britské vlády. „Londýn použil vícero lží ve snaze zakrýt nejnovější provokaci. 007 už není, co býval,“ citovala z jejího vyjádření agentura Reuters.

Podle britských labouristů musí vláda potvrdit, že nedošlo k oslabení národní bezpečnosti nebo narušení vojenských operací. Nalezení citlivých materiálů na autobusové zastávce je pro ministry „trapné, stejně jako je znepokojivé“, uvedl za hlavní opoziční stranu stínový ministr obrany John Healey.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat