14. března 2017 12:42, aktualizováno  13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přísnější kontrola střelných zbraní prošla. Teroristé se jí vysmějí, zní od Čechů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 103Diskuse
Zbraň - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zbraň - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRUSEL/PRAHA Evropský parlament většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. O pozměňovacích návrzích, předložených europoslankyní Ditou Charanzovou jménem liberálů, se ani nehlasovalo. V předchozí rozpravě zazněla obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život.

Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

„Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta,“ tvrdil eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.

Ofenzívu odpůrců zahájil slovenský opoziční politik Richard Sulík, který ironicky doporučil Evropské komisi, aby zakázala také kamiony, sekyry a mačety, protože i těmi teroristé útočí.

‚Od stolu a naslepo‘

„Proč místo řešení skutečných problémů omezujete práva lidí, kteří žádné teroristické útoky nespáchali?“ ptala se jménem evropských liberálů Dita Charanzová (ANO). Snaha zlepšit původní návrh skončila podle ní v půli cesty, místo vypracování dopadové studie se rozhoduje „od stolu a naslepo“.

„Terorista si těžko půjde koupit zbraň do obchodu,“ argumentoval Jiří Maštálka (KSČM). „Víte, že předělat správně znehodnocenou zbraň je úplně stejně náročné jako vyrobit novou zbraň?“ ptal se Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jiří Pospíšil (TOP 09) prohlásil, že pro „nepovedený kompromis“ ruku nezdvihne, podobně jako lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která svůj případný souhlas podmínila přijetím dalších změn.

„Teroristé se směrnici vysmějí, protože budou mít černý trh. Stane se nástrojem byrokratické buzerace slušných lidí,“ řekl Jan Zahradil (ODS). Připomněl, že šéf Evropské komise nedávno sliboval, že EU bude dělat méně a lépe, „ale v tomto případě dělá více a hůře“.

„Proč to děláte? Protože jste posedlí regulací!“ ptal se a hned si odpověděl Petr Mach (Svobodní). „Umíte si představit, že u Waterloo budeme běhat s dřevěnými klacky a volat bum bum?“ ptal se milovník vojenské historie Jaromír Kohlíček (KSČM).

„Legitimní vlastníci zbraní se nemusí bát. Ti, kdo legálně drží zbraně dnes, si je podrží i nadále,“ ujišťovala naopak předkladatelka návrhu Vicky Fordová z Británie. „Snižujeme riziko, že se zbraně dostanou do nesprávných rukou,“ přizvukovala Švédka Bodil Valeroová z výboru pro občanské svobody.

Eurokomisař King připomněl, že s návrhem přišla Evropská komise na konci roku 2015 v reakci na teroristické útoky v Paříži, při kterých byly použity špatně znehodnocené zbraně.

„Klamete občany, dáváte jim mylné informace,“ zareagovala předkladatelka Fordová ve chvíli, kdy rozprava dospěla k obviňování unie, že okrádá lidi o svobodu.

ČTK
  • 103Diskuse

Najdete na Lidovky.cz