Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příště odpovíme rozhodně. Napětí mezi Íránem a Izraelem po smrti íránských bojovníků roste

Svět

  20:32
TEHERÁN/PRAHA - Podle íránského duchovního vůdce na případný příští útok na íránské pozice v Sýrii Írán odpoví razatně a rozhodně. Vyjádřil se tak po nočním vyslání raket na základnu v syrském Hamá, kde podle médií zemřelo nejméně 18 Íránců. Za útokem má podle arabských států stát Izrael, který se nechává ovlivnit politikou USA.

Vojáci v okolí Damašku. foto:  REUTERS/Omar Sanadiki

„Éra útoků ‚udeř a uteč‘ skončila, od teď na jakýkoliv útok odpovíme rozhodně,“ uvedl íránský ajatolláh Ali Chameneí v odpovědi na nedělní útok na íránské základny v Sýrii, ze kterých je syrskými médii viněn Izrael. „Nepřátelé musí pochopit, že válkou nedocílí ničeho.“

Raketový útok v Sýrii si vyžádal nejméně 26 mrtvých, hlavně Íránců

„Američané nechtějí platit za konfrontaci s Íránem a jeho lidem a nechávají to na několika zemích v regionu. Pokud plně ovládají všechny smysly nenechají se Američany zmást,“ řekl Chameneí podle webové stránky Al-Manar, která je spřátelená s organizací Hamás. Jeho prohlášení zaznělo jen několik dní před finálním rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa ohledně íránské nukleární dohody.

K nedělnímu útoku na 47. brigádu syrské armády, při kterém zemřelo podle syrských médií 18 Íránců, se zatím žádná vláda ani skupina nepřihlásily. Podle arabských médií je za útok zodpovědný Izrael, který však žádný z útoků nekomentuje.

Ajatolláh Alí Chameneí

Terčem „pravděpodobně izraelského“ ostřelování se stala i vojenská základna Brigády 47 v provincii Hamá v centrální části země, kde rakety zabily 26 bojovníků. Izrael podniká letecké nálety v Sýrii pravidelně. Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikl v Sýrii asi stovku náletů.

Vojáci loajální silám prezidenta Bashara al-Assada v Sýrii v okolí Damašku.
Vojáci loajální silám prezidenta Bashara al-Assada v Sýrii v okolí Damašku.

S tím by však měl být podle Chameneího konec. Fakticky nejmocnější muž v hierarchii islámské republiky se tak vyjádřil den poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo během nedělní návštěvy Saúdské Arábie řekl, že Írán destabilizuje celý region Blízkého východu.

Saúdská Arábie viní Írán z podněcování krizových situací v oblasti, zejména v Jemenu, kde se Teherán postavil na stranu povstalců a Rijád na stranu mezinárodně uznávaného prezidenta.

Mezi Spojenými státy a Íránem pokračuje největší svár kolem dohody o íránském jaderném programu, kterou s Teheránem uzavřely světové mocnosti (USA, EU, Rusko, Čína, Německo, Británie a Francie) v roce 2015, ještě za předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Současný prezident Donald Trump ji kritizuje a zvažuje za USA její vypovězení, navzdory nesouhlasu ostatních signatářů. Změnit názor je ochoten jen v případě, že dohoda bude změněna. Na to ale Teherán odmítá přistoupit.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na pondělní tiskové konferenci uvedl, že jeho země disponuje kopiemi íránských archivů, které dokazují, že Izrael i nadále pracuje na tajném jaderném programu, jehož cílem je vyvinou nukleární zbraň.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat