18. dubna 2015 18:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přistěhovalci nám berou práci, zuří Jihoafričané a plení obchody

Násilnosti v Johannesburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Násilnosti v Johannesburgu. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Davy výtržníků v sobotu v chudinské čtvrti jihoafrického Johannesburgu zaútočily na obchody vlastněné přistěhovalci. Proti plenícím lidem musela policie zakročit i v noci na pátek. Jihoafrický prezident Jacob Zuma kvůli vlně násilností zrušil chystanou cestu do Indonésie a rozhodl se navštívit tábor přistěhovalců.

„Násilí rozhodně zastavíme,“ řekl v sobotu Zuma před několika sty přistěhovalců v uprchlickém táboře u Durbanu. Přislíbil rovněž poklidný život těm, kteří se v JAR rozhodnou zůstat.

Vlády Zimbabwe a Malawi, odkud část přistěhovalců pochází, mezitím vyslaly pro své krajany autobusy, aby je dopravily zpět do vlasti. Prezident Zimbabwe Robert Mugabe v sobotu útoky na imigranty odsoudil.

Šest obětí

Nepokoje vypukly v pobřežním městě Durbanu před dvěma týdny, při útocích proti přistěhovalcům v poslední době zemřelo šest lidí. Více než stovku osob poté policie zatkla. Tisíce cizinců se z obav o svůj život uchýlily do uprchlických táborů u Durbanu a Johannesburgu.

V Johannesburgu v sobotu útočníci několik obchodů vyplenili, zapalovali pneumatiky a barikády. Policisté proti nim použili gumové projektily.

Berou nám práci, nadávají Jihoafričané

Někteří Jihoafričané obviňují imigranty, kteří často pocházejí z jiných zemí Afriky, že jim berou práci v situaci, kdy se země potýká s vysokou nezaměstnaností. Vláda tvrdí, že se zaměřuje na cizince, jež žijí v zemi nelegálně, zároveň ale připomíná, že mnoho imigrantů potřebná povolení má a že přispívají k ekonomickému rozvoji Jihoafrické republiky.

Letos v lednu při týdnu trvajícím plenění obchodů vlastněných přistěhovalci zemřeli v různých částech Johannesburgu čtyři lidé, připomíná AP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!