10. září 2017 22:54, aktualizováno 11. 9 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Irma se změní v tropickou bouři. V USA má na svědomí již tři mrtvé

Spadlé stromy přes silnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spadlé stromy přes silnici. | foto: Reuters

MIAMI/PRAHA Ničivé záplavy a vichřice provázející hurikán Irma zdevastovaly značnou část Floridy, kde jsou po bouři bez proudu téměř čtyři miliony domů a podniků. Úřady nařídily evakuaci 6,5 milionu osob, v souvislosti s bouří zemřeli zatím tři lidé. Ačkoli hurikán zeslábl na nejnižší úroveň pětistupňové škály, směřuje na sever k hranicím státu Georgia stále s ničivou silou.

Bouře v průběhu neděle přešla přes střed floridského poloostrova, zasáhla evakuované Miami a dostala se až na sever státu. Silné větry způsobily pád tří stavebních jeřábů, v této souvislosti nicméně nejsou hlášena žádná zranění.

Hurikán udeřil i na město Naples, kde žije přes 20 000 lidí. Podle místní policie měl vítr sílu 185 kilometrů, v nárazech až 210 kilometrů.

Bouře v průběhu neděle přešla přes střed floridského poloostrova, zasáhla evakuované Miami a dostala se až na sever státu. Jejími prvními oběťmi na území USA se stali tři lidé, kteří zemřeli při dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova. Silné větry rovněž způsobily pád tří stavebních jeřábů, v této souvislosti nicméně nejsou hlášena žádná zranění.

Irma má na Floridě první oběti, v dopravních nehodách způsobených prudkým větrem a deštěm na jihu a západě poloostrova zahynuli tři lidé. Dva muži, z toho jeden policista, zahynuli při čelní srážce u Sarasoty na západním pobřeží Floridy. Další přišel o život při nehodě v Key West, tedy na prvním floridském území, které Irma zasáhla.

V Naples se zvedla hladina o více než dva metry a zatopila ulice. Část Miami, stejně jako jiných míst, je také zatopená. Počet domů, které jsou bez elektrické energie přesáhl 3,5 milionu.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil ve státě Florida stav přírodní katastrofy. Nařídil poskytnutí federální pomoci. Trump se chce na Floridu co nejdřív vypravit. Podle prezidentského týmu hlava státu sleduje postup Irmy „24 hodin denně“. Prezident upozornil, že hurikán bude stát USA „spoustu peněz“. Dodal nicméně, že nyní se obává o lidské životy, ne o náklady.

Hurikán Irma pustošil ulice Miami.
Spadnutý strom vinou hurikánu Irma  v Hollywoodu.

Z ostrovů Florida Keys na jihu Floridy začínají přicházet první zprávy o způsobených škodách. Irma tam zaútočila v neděli ráno místního času (kolem poledne SELČ) plnou silou. Podle floridských záchranářů vítr dosahoval rychlosti 210 kilometrů. Voda zaplavila silnici, která ostrovy spojuje s pevninou, což vážně komplikuje přísun pomoci a zahájení záchranných prací. Přívalové vlny, podobné tsunami, zaplavily domy a „utopily“ zaparkovaná vozidla.

Neuvěřitelné záběry z ulic Miami.

10.září 2017 v 20:31, příspěvek archivován: 10.září 2017 v 22:48

VIDEO: This is Miami right now. #HurricaneIrma https://t.co/bhVqJ1bmCP

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This is Miami right now. #HurricaneIrma https://t.co/bhVqJ1bmCP

Komplikovaná situace byla v Miami, kde vítr dosahoval rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Vichřice vyvrátila stromy a vytrhala sloupy elektrického vedení. Policisté a záchranáři se museli sami uchýlit do krytů.

Na Floridě v pondělí zůstanou uzavřeny všechny školy, mimo provoz jsou rovněž letecké terminály včetně největšího letiště v Miami. Zrušeny byly již tisíce letů.

givVojtěch Gibiš, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.