Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přivedli jste mě do pekla, vzkázal z vězení Breivik. Chce Playstation a pohovku

Svět

  19:41
OSLO - Norský extremista Anders Behring Breivik hrozí hladovkou. Podle agentury AFP si chce vymoci zlepšení podmínek ve vězení, které se podle něj podobají mučení. Vězeň, jenž má na svědomí 77 životů, si vězeňské správě postěžoval například na nedostatečnou herní konzoli.

Norský vrah Breivik. foto: ARCHIV

AFP získala Breivikův dopis z loňského listopadu, adresovaný vězeňské správě a vyhrožující hladovkou. Kromě toho má agentura k dispozici dopis z 29. ledna, v němž extremista hrozbu zopakoval.

Breivik v prvním dopise vznesl 12 požadavků, přičemž se odkazuje na údajné evropské předpisy a základní práva, jako je možnost procházek.

Norský atentátník za mřížemi stráví nejméně 21 let.

Breivik však požaduje především nahrazení herní konzole Playstation 2 modernější Playstation 3, která by umožňovala hrát "hry určené dospělým, které si mohu sám vybírat". Zároveň Breivik žádá nahrazení kancelářské židle pohovkou nebo křeslem.

"Jiní vězni mají přístup k hrám pro dospělé, zatímco já mám právo jen na méně zajímavé hry pro děti," stěžuje si 35letý Brevik. Jako příklad uvádí hru Rayman Revolution, která je prý určena dětem od tří let.

Breivik chce dvojnásobek diet

Nejznámější norský vězeň je od roku 2011 držen v izolaci od ostatních odsouzených. Ve svém dopise tvrdí, že jeho chování je příkladné a že by měl mít vzhledem k přísnému režimu širší "nabídku aktivit" ve srovnání s ostatními vězni.

Ze stejných důvodů požaduje zdvojnásobení výše týdenních diet, které nyní tvoří 300 norských korun (přes 980 korun českých). Velkou část peněz mu prý spolkne intenzivní korespondence. Breivikovi se také nelíbí, že jeho dopisy vězeňské orgány pečlivě kontrolují a filtrují, což korespondenci výrazně zpomaluje.

Mezi další jeho požadavky patří ukončení téměř každodenních tělesných prohlídek v jedné ze dvou věznic, v nichž si odpykává svůj 21letý trest, přístup k osobnímu počítači místo k psacímu stroji a rozšíření možností procházek a kontaktu s okolním světem.

"Přivedli jste mě do pekla... a já to nedokážu přežívat dlouho. Zabíjíte mě," napsal vězeňským orgánům, jimž pohrozil hladovkou.

Anders Breivik u soudu.

"Pokud zemřu, všichni extremisté a pravicoví radikálové evropského světa budou přesně vědět, kteří lidé mě umučili k smrti," varoval Breivik. To by podle něj mohlo mít "pro některé jedince" důsledky nejen krátkodobě, ale také poté, co bude v Norsku opět nastolen fašistický režim, což prý očekává v horizontu 13 až 40 let.

Breivik podle AFP rovněž koncem ledna zjevně několika redakcím rozeslal dopis, v němž konstatuje, že podmínky ve vězení se příliš nelepší, a hladovka se tak zdá být jedním z mála řešení. Dosud k ní ale nepřistoupil.

"Hladovku neukončím, dokud ministr spravedlnosti (Anders) Anundsen a ředitelka KDI (norské vězeňské správy) Marianne Vollanová se mnou nepřestanou zacházet hůř než se zvířetem," napsal v lednovém dopise a dodal, že o zahájení hladovky bude brzy informovat.

  • Breivik 22. července 2011 spáchal teroristické útoky v oblasti metropole Osla. Nejdřív pumový atentát před vládními úřady v centru norské metropole usmrtil osm lidí. Poté Breivik střílel do účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utöya nedaleko hlavního města. Zemřelo 68 osob, většina ve věku 14 až 20 let. Jeden člověk podlehl zraněním pár dní nato v nemocnici.
  • K trestu 21 let vězení, jenž může být opakovaně prodlužován až do jeho smrti, byl Breivik odsouzen v srpnu roku 2012.
Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...