Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. července 2016 18:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přiznal se k puči generál Öztürk? Turecká média si odporují, pokračují čistky

Turecký prezident Erdogan stírá slzy během pohřbu zabitých během pokusu o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecký prezident Erdogan stírá slzy během pohřbu zabitých během pokusu o... | foto: Reuters

ANKARA Turecká média se neshodují v tom, zda se generál Akin Öztürk přiznal vyšetřovatelům kvůli pokusu o státní převrat. Turecké úřady také odvolávají zaměstnance kvůli jejich údajnému napojení na duchovního Fethullaha Gülena.

Generál Akin Öztürk se vyšetřovatelům přiznal, že stál za pátečním pokusem o státní převrat. Uvedla to státní agentura Anadolu. Podle soukromé televizní stanice Habertürk se ale generál nepřiznal a naopak uvedl, že se převratu snažil zabránit.

O trestu smrti rozhodnou poslanci, tvrdí Erdogan

Zda bude v Turecku znovu zaveden trest smrti, záleží na tamním parlamentu. Jestliže zákonodárný sbor takový zákon schválí, prezident Recep Tayyip Erdogan jej podepíše. Erdogan to řekl v rozhovoru s televizní stanicí CNN. Po obnovení nejvyššího trestu volají někteří příznivci vlády v souvislosti s potrestáním účastníků pátečního zmařeného pokusu o vojenský puč. "Bude o tom rozhodovat parlament... A já jako prezident schválím jakékoli rozhodnutí, které vzejde z parlamentu," řekl americké televizi prezident.

Turecké úřady zahájily po pokusu o převrat rozsáhlé zatýkání. Zatím bylo zadrženo přes 6 tisíc lidí a vydány zatykače až na 3 tisíce soudců a prokurátorů. Agentura Anadolu oznámila, že pod dohledem je 103 generálů a admirálů. Zadržení vojáci pocházejí z letectva, pozemních jednotek i námořnictva. Při zmařeném pokusu o puč přišlo o život přes 200 lidí, jsou mezi nimi policisté i civilisté. Zranění utrpělo dalších téměř 1 500 osob.

Turecké ministerstvo financí odvolalo z funkce na 1 500 zaměstnanců kvůli jejich údajnému napojení na duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije dlouhodobě v USA a turečtí představitelé jej podezírají ze zosnování pátečního zmařeného pokusu o převrat.

O práci přišli zaměstnanci všech možných oddělení po celé zemi. Stejně tak byly odvolány z funkce stovky soudců, prokurátorů, policistů i zaměstnanců ministerstva vnitra.

Zástupci turecké vlády již uvedli, že podají oficiální žádost o vydání Gülena ze Spojených států. Washington reagoval, že případnou žádost zváží, jestliže bude obsahovat všechny potřebné právní náležitosti a přesvědčivé důkazy.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...