Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čečenec se přiznal k vraždě Němcova. A motiv? Velká neznámá

Svět

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Čečenská stopa je častou verzí ruských vyšetřovatelů při odhalování pachatelů politických nájemných vražd. Ty možná jsou opravdu specialitou Kavkazanů. Záhadou ale zůstává, kdo si vybírá cíl a královsky platí za jeho likvidaci.

Zaur Dadajev byl spolu s dalším obviněným Anzorem Gubaševem přímým vykonavatelem vraždy. Při výslechu se údajně přiznal. foto: Reuters

Několik hodin trvaly rozhovory s mužem, který se zavřel v bytě v ulici Lva Jašina v hlavním čečenském městě Grozném. Dřív než ho policisté dokázali zadržet, se buď odpálil, nebo nešikovně použil granát. Střepiny zabily jeho samotného.

Vzápětí vyšetřovatelé oznámili, že událost má souvislost s vraždou známého opozičního lídra Borise Němcova. Celkem pět podezřelých bylo zatčeno, šestý je tedy mrtvý. Všichni pocházejí z ruských severokavkazských republik.

Mluví se o Kadyrovi

Zaur Dadajev byl členem známého pluku Sever, který vytvořil v roce 2006 čečenský vůdce a přítel ruského prezidenta Putina Ramzan Kadyrov. Dadajev byl první, na koho v neděli soud v Moskvě uvalil vazbu.

Soudkyně Natalija Mušnikovová ho obvinila z Němcovovy vraždy. Stejný osud stihl Anzora Gubaševa, který se ale nepřiznal. „Jen“ podezřelí jsou další tři muži: bratr Anzora Šagid Gubašev, Tamerlan Ekskerchanov a Chamzat Bachajev.

Zaur Dadajev, jeden ze zatčených v kauze Němcov, se podle podle ruské televize...
Tamerlan Eskerkhanov, Shagid Gubashev a Ramzan Bakhajev jsou dalšími obviněnými...

Nezávislá ruská média sice zcela nezpochybňují čečenskou stopu, nevěří ale, že by likvidaci tak významného politika připravili prostí kriminálníci. Ruský opoziční politik Gennadij Gudkov včera situaci komentoval slovy: „Je velmi pravděpodobné, že stopy vedou vysoko, do nejvyšších politických kruhů Čečenska.“

Navíc vražda Němcova je výrazně podobná vraždě Anny Politkovské v roce 2006 – odsouzeni za ni byli také Čečenci, ale podle lidskoprávních organizací i opozice to byli jen „pěšáci“. Z organizace vraždy podezíraly čečenského lídra Ramzana Kadyrova.

Dokonalá kontrola

Podle známého ruského politologa Stanislava Belkovského takové akce skutečně nemohly proběhnout bez jeho vědomí. Kadyrov svou republiku dokonale kontroluje, má i vlastní armádu.

Stejně jako Kadyrov dokonale kontroluje své území, Putin sleduje Kadyrova a lze jen stěží uvěřit, do mnívá se politolog, že by v Kremlu netušili, co Kadyrov chystá a provádí. „Kadyrov potřebuje Putina a Putin Kadyrova. Jeden bez druhého nemají politickou budoucnost“ uvedl Belkovskij, který ukončení války v Čečensku pokládá za stejně fenomenální Putinův úspěch jako připojení Krymu k Rusku. I proto má čečenský lídr – maximálně loajální vůči Moskvě – pro Putina obrovskou cenu a těší se významným pravomocem.

Belkovskij zmínil ještě jednoho vysoce postaveného politika, který propojuje Kreml s Čečenskem. Je jím „šedý kardinál“ čečenského původu Vladislav Surkov. Autor koncepce „suverénní demokracie“ byl častým terčem Němcovovy kritiky.

Nedůvěra k soudům

Jak uvedl v neděli pro nezávislý televizní kanál Dožď čečenský novinář Beslan Uspanov, pro Kadyrova je celá situace nepříjemná, ale protože je díky své nepostradatelnosti pro Putina prakticky nedotknutelný, vezme na sebe roli spravedlivého mstitele přesto, že Němcov byl jeho ideovým protivníkem. Bude osobně dohlížet na vyšetřování – zatčení podezřelých proběhlo na „jeho“ území.

 „Čekejme další senzace“, řekl Uspanov, který pokládá nyní vyšetřování za zmatené. Uspanov je přesvědčen, že teď se budou jednotlivé resorty na Kavkaze předhánět v počtu zadržených i „zlikvidovaných“. Smrt jednoho z podezřelých v noci na neděli v Grozném podle něj dokazuje, že se „Kadyrov pustil do díla“ – buď zabíjí ty, kdo něco vědí o Němcovově vraždě, nebo střílí lidi bez důkazů, aby projevil maximální aktivitu při vyšetřování.

Motiv zůstává velkou neznámou, ačkoli soud v pondělí oznámil, že má i Dadajevově vině důkazy (VÍCE ZDE). „I když někoho odsoudí, není jisté, že je skutečně vinen,“ prohlásila Němcovova dcera Žana a definovala tak značnou nedůvěru ruských občanů k soudnictví.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Prodej domu, Mikulášovice
Prodej domu, Mikulášovice

Mikulášovice - Mikulášovičky, okres Děčín
2 600 000 Kč