Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přiznejte se a dostanete mírný trest, nabídl soud gangu padělatelů

Svět

  14:00
BERLÍN - V procesu s padělateli a obchodníky s falešnými uměleckými díly v Německu, který začal 1. září v Kolíně nad Rýnem, došlo k nečekanému zvratu.

Soudcovské kladívko foto: Shutterstock

Zemský soud nabídl pachatelům poměrně mírné tresty za podmínky plného přiznání a naprostého objasnění všech případů uměleckého skandálu, který je považován za největší v poválečných dějinách země.

Hlavní obžalovaný by podle nabídky dostal maximálně šest let vězení, další pak ještě nižší a vedlejší obžalovaná jen podmíněný trest. Všichni dohromady pak pokutu a zastavení dalšího vyšetřování případu, uvedl předseda soudu Wilhelm Kremer. Nezbytnou podmínkou je ale spolupráce při zjištění všech případů prodeje padělaných obrazů galeriím a sběratelům, dodal. Vyšetřovatelům se totiž zatím podařilo prokázat jen 14 padělků, podezření mají na dalších asi 30. Přesto se domnívají, že možná jde jen o části produkce neobyčejně rafinovaných podvodníků, tedy o pověstnou špičku ledovce.

ČTĚTE TAKÉ O PŘÍPADU:

Čtveřice obviněných údajně po léta prodávala na světovém trhu s uměním padělané obrazy výtvarníků klasické moderny jako byli Max Pechstein, Max Ernst a Heinrich Campendonk. Za to údajně inkasovali téměř 16 milionů eur (téměř 390 milionů Kč). Od začátku procesu všichni obvinění, jimž hrozí při normálním řízení až desetiletý pobyt za mřížemi, pouze mlčeli. Dohodu o snížení trestů za přiznání a plné odhalení dojednali v uplynulých dnech se soudem žalobci a advokáti obviněných.

Hlavní obžalovaný, šedesátiletý Wolfgang B., který obrazy padělal, by dostal zmíněných maximálně šest let. Jeho 53letá manželka Helene B., která obrazy dávala do aukcí, by dostala nanejvýš čtyři roky, hlavní logistik bandy, 68letý Otto S.-K. nanejvýš pět let. Čtvrtá obžalovaná, 54letá Jeanette S., by dostala podmínku na dva roky a pokutu 10.000 eur (asi 244.000 Kč).

Manželé B. by kromě toho měli zaplatit téměř milion franků z konta, na které si ukrývali prostředky ve švýcarských bankách. Dosud neodhalené případy falšování, pokud budou prozrazeny, by už proti pachatelům nebyly vyšetřovány.

Rozhodnutí obžalovaných, zda nabídku přijímají, se očekává odpoledne spolu s prvními výpověďmi. Obžalovaní začali u soudu mluvit teprve minulý týden, ale odmítali se vyjadřovat k obviněním. Spoléhali na to, že jejich padělky jsou vzhledem k jejich rozptýlení po světě obtížně prokazatelné.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat