Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Breivik: Poslat mě do blázince? To je sadismus

Svět

  7:00
OSLO - Norský extremista Anders Behring Breivik, který loni v létě zabil 77 lidí, bere internaci v psychiatrické léčebně za "horší osud než smrt". Podle norského deníku Verdens Gang (VG) to Breivik napsal ve své korespondenci.

Anders Breivik u soudu foto: Reuters

Potenciálně až doživotní pobyt na psychiatrii Breivikovi hrozí v případě potvrzení loňského psychiatrického posudku, podle něhož je duševně nemocný, a tudíž nepříčetný. Soud s Breivikem má začít 16. dubna a trvat deset týdnů.

"Poslat politického aktivistu do útulku je sadističtější a krutější než ho zabít! Je to horší osud než smrt," napsal Breivik v 38stránkovém dopise, z něhož VG cituje výňatky.

ČTĚTE TAKÉ:

Breivik v textu rozebírá bod po bodu zprávu dvojice psychiatrů, kteří konstatovali, že 33letý Breivik trpí paranoidní schizofrenií", a neměl by tudíž být trestně odpovědný. Pokud soudci v Oslu dospějí k témuž závěru, byl by Breivik pravděpodobně poslán na léčení, a nikoli do vězení, kde by mohl strávit 21 let.

Breivik trvá na tom, že je duševně v pořádku. Podle obhájců se totiž obává, aby byl brán vážně jeho ideologický manifest, který rozšířil v den útoků po internetu. "Musím poctivě přiznat, že je to to nejhorší, co mě mohlo potkat, neboť je to největší ponížení," dodal pravicový extremista, jehož duševní stav nechal soud přezkoumat další dvojicí psychiatrů. Druhý posudek by měl být dokončen do 10. dubna.

Breivik loni 22. července nejdřív spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí, a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...