Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řekli si ano. Meghan se provdala za prince Harryho, stala se tak vévodkyní

Svět

  5:00aktualizováno  15:18
WINDSOR/PRAHA - Britský princ Harry a americká herečka Meghan Markleová si řekli ano na královském hradě Windsor. V přítomnosti 600 hostů tak učinili před arcibiskupem z Canterbury. Následně si vyměnili manželské sliby a navlékli prsteny. Novomanželé budou mít titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu.

Polibek prince Harryho a vévodkyně Meghan před kaplí. foto: Reuters

Třiatřicetiletému Harrymu šel za svědka jeho bratr, princ William. O tři roky starší nevěsta svědkyni neměla - podle britských médií proto, že má hodně přátel a volbou jedné osoby nechtěla nikoho urazit, a také proto, že to nebývá u královských svateb zvykem.

Mezi jejím družičkami a mládenci byli dva ze tří potomků prince Williama a jeho manželky Kate - čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte. Spolu s dalšími osmi dětmi nevěstu doprovázeli k oltáři a nesli její dlouhý závoj.

Ceremonie se účastnilo na 600 hostů z řad královské rodiny i celebrit. Z nevěstiných rodičů dorazila jen matka Doria Raglandová; otec Thomas Markle nepřijel kvůli zdravotním problémům. Jako družičky a mládenci Meghan doprovází deset dětí, mezi nimi i čtyřletý princ George a tříletá princezna Charlotte, potomci Harryho bratra Williama a jeho manželky Kate.

Sledujte živě:

Mezi prvními hosty, kteří přišli na sobotní svatbu prince Harryho a Meghan Markleové, byli americká moderátorka Oprah Winfreyová a britský herec Idris Elba. Celkem královský pár na hrad Windsor pozval 600 hostů.

Na televizních záběrech byl vidět i příchod Harryho strýce, Charlese Spencera, který je bratrem zesnulé princezny Diany. Do kaple svatého Jiří, kde se obřad odehraje, již dorazil i zpěvák James Blunt.

Na svatbu, která má stát podle odhadu britských médií 1,7 milionu liber (téměř 50 milionů korun), bylo pozváno 600 hostů. Dalších více než 700 milionů korun má být vynaloženo na bezpečnostní opatření. 

Psali jsme:

Miliony lidí po celém světě sledovali obřad u televizních obrazovek nebo přes internet, i když britský tisk podotýká, že pro řadu Britů bude tento den událostí číslo jedna spíše večerní finále fotbalového Anglického poháru.

Svatba se odehrála v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Nevěstu k oltáři nepřivedl její otec, jak bývá na svatbách zvykem, ale její nastávající tchán, princ Charles, který se sám v kapli oženil v roce 2005 s Camillou, vévodkyní z Cornwallu.

Harry získá od královny Alžběty II. titul vévoda ze Sussexu a Meghan Markleová se stane vévodkyní ze Sussexu. Oba tituly se nepoužívaly od poloviny 19. století.

Třiasedmdesátiletý otec Markleové se v uplynulých dnech podrobil operaci srdce a svatby se tak nezúčastní.

„Meghan Markleová požádala Jeho královskou výsost prince z Walesu, aby ji v den svatby doprovodil k oltáři kaple svatého Jiří,“ uvedla kancelář Kensingtonského paláce. „Princ z Walesu je potěšen, že může tímto způsobem uvést paní Markleovou do královské rodiny,“ dodala kancelář.

George Clooney a jeho manželka právnička Amal Clooneyová.
Idris Elba and Sabrina Dhowreová dorazili k hradu Windsor.

Do pátku nebylo jasné, otce v roli doprovodu nevěsty na hradě Windsor nahradí. Objevily se spekulace, že by to mohla být nevěstina matka Doria Raglandová, která už do Británie přijela.

Ozbrojení policisté kontrolují ulice před zkouškou průvodu na sobotní den.

Na obřad nicméně nedostali pozvánku žádní významní politici. Zdroje z královského paláce to v britském tisku zdůvodnily tím, že kaple je poměrně malá a princ navíc není v přímé následnické linii.  Nakonec však dorazil bývalý britský premiér John Major.

Snoubenci pozvali 2640 zaměstnanců charitativních organizací, zasloužilých pracovníků místních správ a školáků, kteří budou svatbu sledovat přímo na hradě.

Obřad vedl windsorský děkan a dvojici oddal arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Neuvěřitelně dlouhý proslov pronesl i americký biskup Michael Bruce Curry. 

V jednu hodinu odpoledne (14.00 SELČ) vyrazili novomanželé v kočáru na projížďku po městečku, aby pozdravili lidi, kteří jim přišli popřát štěstí. 

Zkouška na sobotní promenádu městem během svatebního dne.

Po okruhu v délce asi tři kilometry se vrátili na oficiální svatební recepci pro 600 hostů, pořádanou ve slavnostní síni hradu Windsor Buckinghamským palácem. Večerní neformální party, kam dorazí 200 nejbližších přátel a příbuzných, se bude konat v nedalekém sídle Frogmore House.

Během slavnostní recepce se bude podávat ovocný dort. Nevěsta netradičně zvolila americkou pekařku Claire Ptakovou žijící v Londýně. Ta upřednostňuje sezónní, přírodní ingredience a na svatbu připravuje citronovo-bezinkový dort s máslovým krémem ozdobený čerstvými květinami.

Claire Ptaková, majitelka pekařství Violet Bakery a její vrchní cukrář Izaak Adams.

Servírovat se bude také na dva tisíce osm set jednohubek a pár má v plánu rozlít až šestnáct tisíc skleniček se šampaňským. O degustační menu a banket se bude starat šéfkuchař windsorského hradu Mark Flanagan. Jeho tým se na výjimečnou akci pečlivě chystá již více než týden.

Kuchyně bude připravovat občerstvení na banket i recepci.

A nebudou jediní, kdo bude mít v kuchyni během svatby napilno. Téměř padesát tři tisíc britských hospod prodloužilo otevírací dobu do jedné hodiny po půlnoci, aby nemusely v nejlepším rušit oslavy a posílat domů hosty připíjející na zdraví novomanželů.

Dary však Meghan a Harry neočekávají, zachovali se tak stejně jako princ William s Kate Middletonovou, kteří když se v roce 2011 brali, požádali všechny své příznivce, aby raději poslali peníze na charitu.

Princ Harry a Meghan Markleová vybrali sedm malých charitativních skupin zabývajících se problémy, jimž se věnují - včetně zlepšení práv a postavení žen v rozvojových zemích, bezdomovectví, dětí vyrůstající s nákazou virem HIV či ochranou životního prostředí poškozovaného odpady.

Autoři: ,