Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Probouzí se islandská sopka Katla? Seismologové naměřili nejsilnější zemětřesení

Svět

  16:23
REYKJAVÍK (OD ZVLÁŠTNÍ ZPRAVODAJKY) - Islanďané znovu bedlivě sledují Katlu, jednu z nejsilnějších sopek ve své zemi. Po skoro stoletém období klidu se země kolem ní několikrát zatřásla. Dva z těchto otřesů překonaly dosavadní rekordy od začátku měření pomocí moderních seismologických přístrojů, a to 4,5 a 4,6 stupňů Richterovy škály. Odborníci z oddělení zabývajícího se riziky zemětřesení z islandské meteorologické stanice Vedurstofa Íslands zatím nezaznamenali známky blížící se erupce. Ta však dříve nebo později jistě přijde.

Ledovec ukrývající sopku Katla. foto: Wikimedia.org

Nezvykle silná aktivita pod ledovcem Mýrdalsjökull začala v noci na pondělí v 1:41 hodin ráno v severní části kaldery a dosáhlo 4,5 stupně Richterovy škály, o pár minut později bylo naměřeno 4,6. Následně se země několikrát otřásla o něco slaběji, otřesy v následujících hodinách nepřesáhly tři stupně Richterovy škály. K tomu opět došlo kolem pondělní třetí hodiny odpoledne.

Varování spojená s touto oblastí vydávali meteorologové už dříve. Během července byla rozvodněná řeka Bláfjöll, která vytéká právě ze severní části ledovce Mýrdalsjökull. Zejména turisté byli varováni před nebezpečím silného toku proudícího z ledovce. Jde totiž o oblast blízkou jižnímu pobřeží ostrova, která je jednou z nejrušnějších vůbec, a to obzvlášť v letních měsících.

K erupci dříve či později dojde

V případě silné erupce by tak některá vyhledávaná místa mohla být nedostupná nebo dokonce zničená. Islandští meteorologové jsou nicméně však v současnosti klidní. „Zatím však nic nenasvědčuje tomu, že by mělo v dohledné době dojít k erupci, nedochází k pohybům magmatu,“ řekl serveru mbl.is vulkanolog Gunnar B. Guðmundsson. Jeho kolegyně Kristín Jónsdóttir v pondělí islandskému rozhlasu RÚV však řekla, že není otázkou, zda k erupci dojde, ale kdy k ní dojde.

Informace o zemětřesení a počasí na Islandu

Zemětřesení jsou na Islandu docela běžným jevem, pokud nepřesahují tři stupně Richterovy škály. Kde k některému z nich došlo, se můžete dozvědět na islandském webu vedur.is, který je dostupný i v anglické verzi. Web poslouží i cestovatelům, kteří se chtějí informovat o počasí, sjízdnosti islandských silnic a nebo šancích na zahlédnutí polární záře.

Sopečnou aktivitu a zemětřesení na Islandu sleduje pak například i blog Jóna Frímana Iceland geology. Ten zveřejnil v průběhu posledního roku několik článků o zemětřesení v okolí sopky. Většinou se jednalo o slabší nebo hluboké otřesy. Zda jde o postupný vývoj a dojde k erupci, však nechce odhadovat ani on. „Zda dojde k erupci, to teď nikdo neví. Zatím tomu nic nenasvědčuje, nedochází k žádným razantním změnám,“ řekl Fríman serveru Lidovky.cz a dodává, že Islanďané jsou na případnou krizovou situaci dobře připravení.

Horší než erupce Eyjafjallajökull z roku 2010?

Server Grapevine.is uvedl, že pokud dojde k erupci jedné z nejsilnějších islandských sopek, je dost pravděpodobné, že situace bude horší než po výbuchu Eyjafjallajökull. Sopka se probudila 14. dubna 2010 a v následujících dnech chrlila do ovzduší obrovské množství popela, který zcela zastavil leteckou dopravu nad oblastí západní a severní Evropy. Žádné letadlo nevzlétlo po celý týden.

Právě s Eyjafjallajökull je podle řady islandských vědců Katla propojená magmatickými kanály. I proto je Katla tak bedlivě sledována. Navíc se má k životu údajně probouzet alespoň jednou v průběhu století a k poslední erupci došlo v roce 1918, přičemž v následku usazení sopečného mateiálu došlo k prodloužení jižního pobřeží ostrova o pět kilometrů. Katla je podstatně větší než Eyjafjallajökull a je pokryta půlkilometrovou vrstvou ledovce, což znamená, že by v případě její aktivity neničila jen žhavá láva, ale také následné povodně. Jde však jen o odhady a spekulace, erupci takto nelze předpovídat, dodávají vždy vulkanologové.

Autor: