10. června 2018 16:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Probouzí se Popocatépetl? Na povrchu sopky byly zpozorovány erupce i úniky emisí

Jedna z emisí zachycená v pátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z emisí zachycená v pátek. | foto: CENAPRED

MEXICO CITY/PRAHA Mexická sopka Popocatépetl se z pátku na sobotu znovu probudila, na jejím povrchu byly zaznamenány tři erupce. Neaktivnější sopka při třetím výbuchu vyvrhla sloup černého kouře a popela do vzduchu. Úřady pomocí kamer také zaznamenali celkem 26 uniklých emisí páry a plynu. Mexické národní centrum pro prevenci katastrof varuje občany, aby se nepohybovali v okolí sopky kvůli hrozbě dopadu kamenných sopečných úlomků.

Civilisté by se měli držet v okruhu dvanácti kilometrů od sopečného kráteru. Kromě samotné erupce představují nebezpečí i silné deště, hrozí sesuvy půdy či vzniky bahnitých řek. Úřady ve svém prohlášení také vyhlásili takzvané žluté upozornění, což znamená, že lidé mají být připraveni k případné evakuaci.

Erupce sopky Popocatépetl v noci na pátek.
Jedna z erupcí, která se odehrála v noci na sobotu.

Nedaleko vulkánu žije na 25 milionů obyvatel. Popocatépetl se totiž nachází 80 kilometrů od mexického hlavního města Mexico City. Středoamerická země má na svém území více než 3 000 vulkánů, jen čtrnáct z nich je ale považováno za aktivní.

Mexická sopka se probudila naposledy v únoru 2018. Tehdy vulkán vychrlil mohutná oblaka popela. Sloup kouře se dostal do výšky necelých dvou kilometrů nad vulkánem.

Najdete na Lidovky.cz