26. září 2017 13:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Probouzí se sopka Agung na Bali? Tamní vláda kvůli otřesům evakuovala desetitisíce lidí

Baliská sopka Gunung Agung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baliská sopka Gunung Agung. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Na 75 000 stoupl počet lidí, kteří byli evakuováni z okolí sopky Agung na východě indonéského turistického ostrova Bali. V úterý to oznámil úřad pro řešení katastrof. V oblasti jsou registrovány stovky otřesů denně, magma stoupá stále více k okraji kráteru a nebezpečí erupce každým dnem roste, uvádějí vulkanologové.

Mezinárodní letiště v Denpasaru, metropoli ostrova Bali, kam každoročně přijíždějí miliony turistů, funguje nadále bez omezení. Letištní úřady ale uvedly, že situaci pečlivě sledují a nevylučují, že bude nutné letiště v příštích dnech uzavřít. Aktivitou nejvyššího vulkánu na ostrově nejsou nijak zasažena ani letoviska v jiných částech ostrova.

Indonéské vulkanologické centrum v úterý informovalo, že jen za pondělí bylo v oblasti sopky Agung zaznamenáno 564 otřesů půdy.

Mluvčí úřadu pro řešení přírodních katastrof Sutopo Purwo Nugroho v úterý řekl, že evakuováno bylo již 75 000 osob, kteří vyhledali útočiště ve více než 370 lokalitách po celém ostrově, a že jejich počet stále roste.

Úřady v pátek vyhlásily v oblasti nejvyšší stupeň varování a doporučily, aby se místní obyvatelé a turisté nezdržovali v okruhu do 12 kilometrů kolem kráteru sopky. Série erupcí sopky Agung, která se tyčí do výšky 3031 metrů nad mořem, si mezi roky 1963 a 1964 si vyžádala více než 1000 obětí a stovky dalších osob utrpěly zranění.

Kvůli možnému ohrožení erupcí byli v pátek a v sobotu evakuováni hosté z rezortu Relax na severovýchodním pobřeží Bali, který hojně navštěvují čeští turisté. Ostatní turistická střediska na Bali, včetně těch v jižní části ostrova kolem hlavního města Denpasaru, jsou prozatím mimo bezprostřední ohrožení, uvádí na svých stránkách české ministerstvo zahraničí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz