8. července 2016 11:52, aktualizováno  13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proč umírají američtí policisté? Nejvíce jich zahynulo při útocích z 11. září 2001

Policista hlídkující u kliniky v Colorado Springs. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista hlídkující u kliniky v Colorado Springs. | foto: Reuters

Čtvrteční střelba na policisty během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších v Dallasu, která si vyžádala životy pěti policistů, je pro americkou policii nejtragičtějším dnem od teroristických útoků z 11. září 2001, kdy zemřelo 72 policistů.

Výběr případů úmrtí většího počtu příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek při útocích v USA v posledních 25 letech (řazeno podle počtu obětí:

72 - 11. září 2001 - Při koordinovaných teroristických útocích, které čtyřmi unesenými letadly spáchalo 19 teroristů arabského původu, zahynulo v New Yorku při nárazu do „dvojčat“ Světového obchodního střediska, v budově Pentagonu ve Washingtonu a v Pensylvánii 2977 lidí. K útokům se posléze přihlásil saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická organizace Al-Káida. Při útocích zahynulo 72 příslušníků policie a dalších bezpečnostních složek.

8 - 19. dubna 1995 - Sídlo federálních úřadů v americkém Oklahoma City zdemoloval výbuch silné nálože. Detonace a zničení devítipatrové budovy Alfreda Murraha, v níž byla i mateřská školka, si vyžádalo 168 obětí, z toho 19 dětí. Mezi oběťmi bylo i osm speciálních agentů různých federálních úřadů. Útok provedl Timothy McVeigh, veterán války v Perském zálivu. Chtěl tak pomstít útok FBI na sídlo davidiánů Davida Koreshe v texaském městě Waco. V červnu 1997 byl McVeigh, který nikdy nepřiznal svůj podíl na útoku, odsouzen k smrti. Popraven byl smrtící injekcí 11. června 2001. Jeho komplic Nichols byl v červnu 1998 odsouzen na doživotí bez možnosti prominutí. Další aktér Fortier dostal výměnou za spolupráci 12 let vězení; v lednu 2006 byl za dobré chování propuštěn.

Policisté u garáží, kde se skrýval čtvrtý střelec.
Okolí děsí další střelba.

5 - 7. července 2016 - Střelba na policisty během demonstrace proti policejnímu násilí na černoších v Dallasu si vyžádala životy pěti policistů, šest dalších bylo zraněno.

4 - 28. února 1993 - Devadesát pět členů Davidiánské sekty se zabarikádovalo na farmě Apocalypse u amerického městečka Waco v Texasu poté, co se agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a dalších složek pokusili zatknout jejich vůdce Davida Koreshe pro nedovolené ozbrojování. Při akci byli zabiti čtyři agenti amerického Úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny. Obléhání farmy trvalo 51 dní a skončilo 19. dubna požárem celé farmy, který byl označován za hromadnou sebevraždu. Mezi 82 mrtvými bylo i Koreshovo tělo a 17 dětí.

4 - 21. března 2009 - Celkem čtyři policisty pozabíjel v kalifornském Oaklandu muž, kterého nakonec zastřelili sami strážci zákona. Prvního policistu zastřelil, když ho dopravní hlídka zastavila při rutinní silniční kontrole. Další dva zabil při následné přestřelce. Čtvrtý policista, který byl při přestřelce zraněn, zemřel v nemocnici.

4 - 29. listopadu 2009 - Tři policisté a jedna policistka, kteří se chystali na svou službu, byli zastřeleni v kavárně v Tacomě nedaleko Seattlu ve státě Washington. Pachatel byl o několik dní později zastřelen policisty. Duševně nemocný muž byl již v 17 letech odsouzen na 95 let do vězení za celou škálu trestných činů čítajících loupeže, přepadení nebo držení zbraně ve škole. Po 11 letech v arkansaském nápravném zařízení se v roce 2000 dostal na svobodu díky amnestii guvernéra.

ČTK