Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proces dekomunizace Ukrajiny zastaven. Kyjev vrátil ulicím sovětské názvy

Svět

  13:55
KYJEV/PRAHA - Opožděná bitva druhé světové války se teď vede v kyjevských ulicích. Alespoň tedy přes tabulky s názvy. Soud v ukrajinské metropoli totiž vynesl verdikt popírající proces dekomunizace, spuštěný před čtyřmi lety, a vzhledem ke jménům má symbolický význam.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tomáš Vlach

V roce 2015 Ukrajina přijala zákon, který nařizoval odstranit všechny sovětské symboly a pomníky, stejně jako změnit původní názvy z dob SSSR. V červenci 2016 dostal Moskevský prospekt v Kyjevě jméno lídra ukrajinských nacionalistů Stěpana Bandery, o rok později byl prospekt generála Nikolaje Vatutina přejmenován po veliteli Ukrajinské povstalecké armády (UPA) Romanu Šuchevičovi.

Teď soud vyhověl návrh proruské aktivistky Oleny Berežné a původní názvy vrátil. „Plný text s vysvětlením budeme mít za pět dní. Až ho dostaneme, odvoláme se,“ píše na Facebooku šéf Institutu národní paměti Volodymyr Vjatrovič. To samé hodlá udělat kyjevský starosta Vitalij Kličko. „Navíc na příštím jednání zastupitelstva znovu odhlasujeme původní přejmenování,“ řekl starosta.

Kontrast názvu Moskevská, která pro mnohé Ukrajince symbolizuje válku v Donbasu a anexi Krymu, je jasný. Kvůli jeho roli v Rudé armádě však vadí nacionalistům i generál Vatutin. Ten byl vedle Ivana Koněva či Grigorie Žukova jedním z nejvýznamnějších sovětských vojevůdců druhé světové války, spolupodílel se na vítězstvích u Stalingradu a u Kursku, osvobodil Kyjev. V únoru 1944 ho v Rovenské oblasti na západní Ukrajině postřelili příslušníci UPA, později zemřel na sepsi.

Šuchevič alias Taras Čuprynka je (i na rozdíl od Bandery, který skoro celou válku proseděl v německém koncentráku), postavou skutečně kontroverzní. Spolupracoval s nacisty, velel praporu takzvaného schutzmannschaftu, pomocným policejním silám složených z místních, které dělaly pro Němce špinavou práci při vyvražďování Židů. Od srpna 1944 až do roku 1950 byl velitelem UPA, v té době bojující s polským podzemím a masakrující i polské civilisty. Ukrajina dnes přičítá Šuchevičovi zásluhy hlavně v boji proti komunismu. Na Vatutina pak mají zvlášť spadeno zmínění nacionalisté, jeho sochu v centru Kyjeva (jako na válečný symbol se na ni dekomunizace nevztahuje) se už několikrát pokusili svrhnout.

Vrácení názvů kyjevským ulicím přichází necelý měsíc po nástupu prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten dal před volbami najevo zdrženlivější postoj k UPA a Stěpanu Banderovi než jeho předchůdce Petro Porošenko. Podobné rozhodnutí jako v Kyjevě pak minulý týden učinili zastupitelé ve druhém největším městě Charkově, když vrátili jedné z hlavních ulic jméno osvoboditele města maršála Žukova.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat