23. července 2012 11:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud s Pussy Riot za "punkovou modlitbu" začne za týden

Členky Pussy Riot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členky Pussy Riot | foto: Reuters

MOSKVA Vlastní proces s punkovou kapelou Pussy Riot, obžalovanou z výtržnosti v pravoslavném chrámu, začne za týden 30. července za účasti veřejnosti. Rozhodl o tom při předběžném přelíčení moskevský obvodní soud.

Trojici obžalovaných dívek hrozí až sedm let vězení. Proces by podle mluvčí soudu měl být vysílán v přímém přenosu na internetu.

Soudkyně Marina Syrovová současně odmítla žádosti obhajoby vrátit celý případ prokuratuře či předvolat k soudu jako svědky i ruského prezidenta Vladimira Putina a patriarchu pravoslavné církve Kirilla, kterým happening Pussy Riot na půdě moskevského chrámu Krista Spasitele byl zjevně určen.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně jako v pátek, kdy soudkyně rozhodla o prodloužení vazby obžalovaným o půl roku, i dnes před budovou soudu policie zadržela několik demonstrantů. Ještě koncem února, před prezidentskými volbami, Naděžda Tolokonnikovová (22), Marija Aljochinová (24) a Jekatěrina Samucevičová (29) v chrámu zazpívaly píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina". Podle obžaloby se dopustily nejen výtržnosti, ale i "svatokrádeže" a útoku na křesťanské hodnoty.

Obhajoba naopak tvrdí, že celý proces je politický a jejich klientky jsou předem odsouzeny. Proces je kritiky poměrů vnímán jako další známka sbližování Putinova režimu se špičkami pravoslavné církve.

Případ Pussy Riot silně rozdělil ruskou veřejnost. Podle nedávného průzkumu nezávislého střediska Levada polovina Moskvanů s trestním stíháním kapely nesouhlasí, třetina jej naopak schvaluje. Za kapelu se v otevřeném dopise postavila stovka známých umělců, solidaritu s rebelkami o víkendu na pódiích v Moskvě a Petrohradu vyjádřily i skupiny Red Hot Chili Peppers a Franz Ferdinand.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz