Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Amazonu stále nabízejí nebezpečné bělidlo jako lék na covid-19. Navzdory otravám má produkt pozitivní recenze

Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu. | foto: Amazon

USA Zdravotnické organizace po celém světě varují před oxidem chloričitým, údajným lékem mimo jiné i na koronavirus. Po jeho užití již došlo k případům otravy i úmrtí. Internetový prodejce Amazon slíbil jeho prodej již v březnu vymýtit, přesto je látka stále dostupná jak na americkém, tak na německém Amazonu a zdá se, že jde úspěšně na odbyt.

Pod značkou CDKit či NatriChlo si zákazníci mohou koupit tzv. MMS produkty. Ty jsou složeny z nebezpečného roztoku oxidu chloričitého, který má mnoho domnělých léčebných účinků, jedním z nich je i léčba covidu-19. Píše o tom The Guardian.

Prodejci látku inzerují s tím, že jde o medikament. Na druhé straně se na obalu malým písmem zákazník dočte, že se prodejce zříká odpovědnosti za účinky při jeho užití.

V komentářích pod produktem se objevují návody, kolik kapek látky polykat, abyste se „dezinfikovali“. Tento termín je odkazem na kontroverzní výroky Donalda Trumpa z počátku pandemie, kdy prezident navrhoval na léčbu koronaviru užívat injekce s dezinfekcí. Tím podle odborníků zvýšil prodeje podobných produktů.

Španělský recenzent píše, že „lék“ užívá celá jeho rodina již od začátku  pandemie a že jejich imunita vůči koronaviru je zásluhou této látky. Jeden komentář dokonce uvádí, že produkt vyléčil nesnesitelné příznaky jeho covidem nakažené matky.

Látku dlouhodobě provází falešné teorie, že je schopna léčit téměř všechny nemoci. Často se prodává jako lék na rakovinu, AIDS, malárii, či dokonce proti autismu.

Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu.
Falešný lék na koronavirus nabízený na Amazonu.

Oxid chloričitý se běžně používá k bělení papíru a textilu, či v malém množství jako dezinfekce vody, avšak ve větším množství může být extrémně nebezpečný. Mezi lékaři panuje shoda, že by se látka neměla konzumovat vůbec. Lékařské komory vydaly mnoho prohlášení, ve kterých důrazně zakazují jeho pití.

Minulý rok bylo ve Spojených státech zaznamenáno 16 000 případů otravy, z toho se jich 2 500 týkalo dětí mladších dvanácti let. Mnozí z nich mají z otravy doživotní následky. Například v Argentině se navíc objevil říjnový případ dvanáctiletého chlapce, který v důsledku otravy bělidlem zemřel. Látku mu dali rodiče jako prevenci proti koronaviru.

V březnu roku 2020 Amazon slíbil, že stáhne všechny produkty tohoto typu včetně knih Jima Humbla, který se chlubí tím, že tento lék v roce 1993 objevil. Mnoho amerických prodejců již čelí kvůli „medikamentu“ obviněním. Často se však odvolávají na varovné nápisy na obalech, zříkávají se odpovědnosti či u prezentovaných produktů mění jména, a americké úřady tak mají problém s jejich identifikací.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...