Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
24. března 2018 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prohlídka londýnských kanceláří Cambridge Analytica skončila. Úřad vyhodnotí získané informace

Členové zasahující jednotky ICO dorazili do kanceláří v centru Londýna krátce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové zasahující jednotky ICO dorazili do kanceláří v centru Londýna krátce... | foto: Reuters

LONDÝN Vyšetřovatelé britského úřadu pro ochranu osobních údajů (ICO) dokončili prohlídku kanceláří poradenské společnosti Cambridge Analytica. Analytická společnost je obviněna z neoprávněného získání dat 50 milionů uživatelů facebooku a jejich využití pro účely politického marketingu. Nyní budou vyšetřovatelé hodnotit získané informace, pak rozhodnou o dalším postupu, uvedl mluvčí ICO.

V pátek pozdě večer, po rozhodnutí soudu, vstoupilo do centrály Cambridge Analytica zhruba 20 úředníků s označením, že patří k ICO. Prohlídka kanceláří skončila v sobotu brzy ráno, uvedla agentura Reuters.

Vyšetřování ICO se podle Sky News zabývá nabytím a využitím dat ze strany Cambridge Analytica, její mateřské organizace SCL Group a profesora cambridgeské univerzity Aleksandra Kogana, jehož aplikace umožnila Cambridge Analytica přístup k desítkám milionů facebookových profilů.

Kauzou kolem neoprávněného sběru dat se v Británii zabývá také parlament, jehož výbor pověřený problematikou falešných zpráv tento týden požádal o vysvětlení zakladatele a šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga.

Vyšetřovatel úřadu pro ochranu osobních údajů během nočního zásahu v...
Podle britského rádia LBC na pozemek společnosti v centru Londýna vstoupilo 18...

Facebook kvůli údajnému porušení interních pravidel o sběru a přechovávání dat ihned po zveřejnění zjištění o Cambridge Analytica minulý týden s firmou, jakož i s SCL Group, přerušil spolupráci. Zuckerberg ve své první reakci ve středu přiznal chyby své společnosti a slíbil pro uživatele do budoucna lepší možnosti ochrany dat. Současně ale zaznívá kritika, že sociální síť o problému snadného přístupu k uživatelským informacím dlouho věděla a nic s ním nedělala.

Cambridge Analytica analýzou rozsáhlých datových souborů a úzce zacílenou reklamou pomáhala v předvolební kampani současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi a údajně také zastáncům brexitu. Na záznamech pořízených skrytou kamerou reportérem britské televize Channel 4 říká její bývalý šéf Alexander Nix, že SCL Group působila také v Česku.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...