Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Prohlubuje Kreml vliv v Libyi? Vyslal prý speciální síly a drony na západ Egypta

Svět

  17:59
MOSKVA/KÁHIRA/PRAHA - Rusko vyslalo své speciální jednotky na leteckou základnu v západním Egyptě poblíž hranice s Libyí. To alespoň tvrdí agentura Reuters a cituje své zdroje v americké a egyptské armádě i v diplomatických kruzích. Podle USA tento krok svědčí o hlubším ruském zapojení do záležitostí v Libyi, kde Moskva podporuje milice povstaleckého generála Chalífy Haftara.

Libyjský generál Chalífa Haftar už v minulosti oznámil, že se vypořádá s ozbrojenci, kteří ovládají části Libye. foto: Reuters

Představitelé amerických ozbrojených sil, jež Reuters cituje pod slibem anonymity, informovali, že USA zpozorovaly rozmístění ruských speciálních jednotek a dronů v oblasti. Konkrétně se měly přesunout na základnu Sidi Barrani asi 100 kilometrů od egyptsko-libyjské hranice.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Egyptské bezpečnostní složky poskytly Reuters detailnější informace. Na základnu podle nich přicestovala 22-členná jednotka speciálních sil, účel její mise však Egypťané nespecifikovali. Na počátku února údajně Rusko využilo i východněji položenou základnu Marsa Matrouh. Takto konkrétní informace o ruském zapojení doposud nebyly nikdy zveřejněny.

Rusko vyzbrojí armádu libyjského generála Haftara. I přes zbrojní embargo

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že to není pravda a oficiální egyptské úřady přítomnost Rusů na své půdě popřely také. „Na egyptské půdě není žádný příslušník některé cizí armády. Ve věci jde o naši suverenitu,“ řekl Reuters mluvčí egyptské armády Tamer al-Rifai.

Americká armáda také odmítla oficiální komentář, zdroj agentury však uvedl, že informace o ruských vojenských aktivitách mnohdy komplikuje přestrojení Rusů za civilní dodavatele.

Velitel libyjské letecké základny Benina poblíž města Benghází odmítl, že by Haftarova Libyjská národní armáda obdržela jakoukoliv pomoc od ruského státu nebo ruských zbrojních dodavatelů. Na východě země se podle něj nenacházejí žádné ruské jednotky.

Přátelství jako za SSSR

Několik západních zemí včetně USA poslalo v uplynulých dvou letech do Libye příslušníky speciálních sil a vojenské poradce. Americké letectvo také minulý rok pomohlo ze vzduchu při dobytí města Syrta, jež bylo v držení libyjské odnože organizace Islámský stát (IS).

Spekulace o zapojení Ruska do nepřehledné situace v severní Africe vzbuzují obavy ve Washingtonu kvůli strategické důležitosti na ropu bohaté Libye. Ta je po intervenci NATO v roce 2011, která vedla k pádu diktátora Muammara Kaddáfího, rozdrobena mezi několik soupeřících frakcí.

Libyjské síly podporující mezinárodně uznávanou vládu Fájize Sarádže nyní...
Libyjský bojovník obsluhující tank T-55.

Spor mezi vládou v Tripolisu, kterou uznala OSN, a generálem Haftarem uvázl na mrtvém bodě. Ruští představitelé se v minulých měsících setkali se zástupci obou znepřátelených stran. Kreml má v plánu oficiálně diplomaticky podpořit Haftara, ačkoliv je pod palbou kritiky kvůli intervenci v Sýrii, kde podobným způsobem kryje záda Bašáru Asadovi.

Konkrétně generál, který má vlastní oddíly a bojuje s nimi proti radikálům hlavně na východě Libye, obdržel nedávno pozvání posádky ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov na palubu, když loď končila svou syrskou misi ve Středozemním moři.

Jiný nejmenovaný představitel americké armády sdělil agentuře Reuters, že Moskva se snaží v Libyi obnovit přátelství, které kdysi panovalo mezi Sovětským svazem a Kaddáfího režimem. „Snaží se zapojit své jednotky do té míry, aby docílili změny v rozložení sil, ale dostatečně málo, aby nemuseli řešit celý problém,“ dodal.

Dobré vztahy Moskvy s Káhirou

Nejvyšší velitel amerických jednotek v Africe, generál námořní pěchoty Thomas Waldhauser, minulý týden na půdě amerického Senátu uvedl, že Rusko se snaží v Libyi aktivně uplatňovat vliv. Cílem je zvýšení vlivu na kohokoliv, kdo bude do budoucna držet otěže moci v rukou.

„Pracují na svém vlivu, což je proti americkým národním zájmům,“ uvedl Waldhauser. Na otázku senátora a vojenského jestřába Lindseyho Grahama, jestli je ruským cílem podobný vývoj situace jako ve vztahu k Asadovi, odpověděl kladně.

Že Rusko podporuje Haftara, potvrdil Reuters pod slibem anonymity i nejmenovaný západní diplomat. „Je zřejmé, že Egypťané zprostředkovávají ruské zapojení v Libyi a umožňují používat své základny. Podle všeho tam teď probíhá vojenský výcvik pod vedením Rusů,“ uvedl.

Káhira chce podle Reuters tímto způsobem přesvědčit Moskvu, aby obnovila komerční lety do Egypta. Byly pozastaveny poté, co bylo v říjnu 2015 do Rudého moře sestřeleno bombou IS ruské letadlo mířící do letoviska Šarm aš-Šajch.

Prohlubování vztahů mezi Ruskem a Egyptem přichází také po dlouhých letech, kdy v roce 1972 vyhnal tehdejší prezident Anwar Sadát ze země sovětské jednotky. V říjnu minulého roku například uspořádaly společné vojenské cvičení, věc, o které se může Američanům po roce 2011 jen zdát.

Právě na podzim době ruská média psala o možnosti otevření vlastní či pronájmu egyptské letecké základny, což nejprve mluvčí prezidenta Abdal Fattáha Sísího odmítl. Odmítají to i nadále, avšak zůstává egyptská obava z chaosu, který panuje u jeho západního souseda.

Autor: