18. dubna 2017 18:15, aktualizováno  20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prohrál vše v casinu, pak natočil, jak vraždí. Po honičce s policií se Američan zabil

Americká policie - ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká policie - ilustrační snímek. | foto: Shutterstock

CLEVELAND/PRAHA Americká policie dopadla Stevea Stephense, který na svůj facebookový účet vložil video spáchání vraždy. Po krátké honičce s policejním autem obrátil pistoli proti sobě. Celé úterý po něm strážci zákona pátrali v pěti státech a nabízeli za jeho dopadení 50 tisíc dolarů. Podle amerických médií muž čelil několika soudním příkazům k vystěhování a osobnímu bankrotu.

Muž, který zastřelil na ulici Clevelandu důchodce a celou událost natočil a sdílel na Facebooku, si podle informací amerických policistů vzal život. Hlídka jeho auto dopadla ve státě Pensylvánie, kde se podle posledních údajů o poloze jeho mobilu nacházel.

„Po krátké snaze o útěk se Stephens zastřelil,“ uvedla na svém twitterovém účtu pensylvánská policie.

18.dubna 2017 v 17:46, příspěvek archivován: 18.dubna 2017 v 18:15

Steve Stephens was spotted this morning by PSP members in Erie County. After a brief pursuit, Stephens shot and killed himself.

Na videu, které Stephens vložil na sociální síť, hovoří v autě s neznámou ženou. Zastavuje u krajnice a následně na druhé straně ulice střelí do hlavy důchodce identifikovaného jako Roberta Godwina. „Našel jsem někoho, koho zabiju. Támhle toho starého chlápka,“ říká sedmatřicetiletý muž na záběrech.

Místní policie varovala občany okolních států Pensylvánie, New Yorku, Indiany a Michiganu, že si mají dát pozor na bílý Ford Fusion, který muž řídí. Od nedělního odpoledne byl Stephens na útěku. Podle místní televizní stanice Cleveland 19 News byl mužův telefon lokalizován naposledy ve městě Erie v Pensylvánii.

„Je ozbrojený a nebezpečný,“ uvedl v prohlášení clevelandský policejní šéf Calvin Williams. Jeden z policistů prý s hledaným hovořil, Williams však nechtěl sdělit podrobnosti telefonátu. „Snažil se jej přesvědčit, ať se sám vzdá. Pokud to ale neudělá, najdeme a zastavíme ho sami,“ řekl.

Střílí kvůli přítelkyni

Muž podle všeho mířil za svými příbuznými do státu New York. Williams je ale varoval, ať mu nepomáhají, protože se tím pouze dostanou do problémů.

Hledání Stephense označil šéf clevelandské policie v pondělí už za „celonárodní“. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) Stephense zařadil na seznam deseti nejhledanějších lidí. Starosta Clevelandu Frank Jackson nabídl za pomoc při mužově dopadení 50 tisíc dolarů (přes 1,25 milionu korun).

Steve Stephens, muž, který natočil, jak vraždí.

Podle clevelandské televize žil Stephens nedaleko Clevelandu v Ohiu, kde pracoval v organizaci pomáhající dětem s poruchami chování. Podle mužovy matky Maggie Greenové se věnoval Stephens sociální práci několik let.

Žena policii sdělila, že její syn ji v neděli navštívil a řekl, že to bude zázrak, pokud jej ještě někdy uvidí. Poté, co se dozvěděla, že je podezřelý z vraždy, zavolala mu. Podle televizní stanice CNN jí do telefonu řekl, že střílí po náhodných lidech, protože „je rozzlobený na svou přítelkyni“.

Stephens byl nedávno nuceně vystěhován z bytu v ohijském Euclidu a půl roku před tím čelil stejnému problému jinde. Podle stanice Fox News je ve velkých finančních problémech, jeho dluhy mají dosahovat výše až 35 tisíc dolarů (asi 875 tisíc korun). V dalším videu zveřejněném v neděli na Facebooku Stephens prohlásil, že prohrál všechny své peníze v casinu Jack Cleveland a „nemá žádné možnosti“.

Ačkoliv nebyl incident vysílán živě, patří k jednomu z posledních příkladů násilných činů v USA zveřejněných na sociálních sítích. V lednu čtveřice teenagerů týrala v Chicagu mentálně zaostalého muže a vysílala to živě na Facebooku. V únoru zase nezletilý mladík natočil svého kamaráda při znásilňování a vysílal to živě prostřednictvím aplikace Periscope.

Vyjádření Marka Zuckerberga

Šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg v úterý podle agentury Reuters přislíbil, že se společnost pokusí zveřejňování podobně násilného obsahu zabránit.

Zuckerberg vyjádřil jménem celé firmy účast blízkým zastřeleného muže. „Budeme stále dělat všechno, co je v našich silách, abychom předešli podobným tragédiím,“ řekl šéf celosvětové sociální sítě během dnešní výroční konference softwarových vývojářů. Společnosti již v pondělí oznámila, že hodlá přezkoumat možnosti blokování příspěvků s násilným či jinak nevhodným obsahem.

Stephens tři videa umístil na facebook v rozpětí několika minut. Jeho účet společnost zablokovala 23 minut po ohlášení videa.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz