Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Projekt Veritas. Organizace chtěla zdiskreditovat redaktory falešným příběhem o zneužívání

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Reportéry Washington Post chtěla žena oklamat smyšleným příběhem o sexuálním zneužívání. Po několika týdnech ověřování faktů zjistili, že historka je falešná a že žena pracuje pro organizaci, která se snaží zdiskreditovat novináře.

Zakladatel a současný šéf organizace Project Veritas James O’Keefe. foto: Project Veritas

„Roy Moore v Alabamě… Mohla bych vědět něco o něm, ale musím zůstat v bezpečí. Jak to uděláme? Lidsay Jamesová.“ Tak se reportérům deníku Washington Post poprvé ozvala žena, která se skutečným jménem jmenovala Jaime Philipsová.

Reportérům nabídla příběh, který prý tajila několik desítek let. Tvrdila, že s ní měl sexuální vztah kandidát na alabamského senátora Roy Moore a ona následně otěhotněla. Mělo jí být pouhých patnáct let, když podstoupila potrat.

Během interview se Phillipsová, která si rozhovory patrně skrytě nahrávala, snažila z reportérů vyloudit názor na její příběh a také příslib, že se novináři zasadí o to, aby Roy Moore zmizel z veřejného prostoru a aby se nestal senátorem za jihoamerický stát Alabama.

Washington Post její příběh neotiskl. Redaktoři totiž po dvoutýdenním pátrání měli podezření, že v případu něco nesedí. Zkoumali trhliny ve vyprávění Phillipsové i její příspěvky na internetu.

Zjistili, že celý příběh byl naprosto smyšlený. Phillipsová tvrdila, že v Alabamě žila jen krátce, což nebyla pravda, zjistili, že do styku s kandidátem Moorem vůbec nepřišla. Zároveň novináři objevili i příspěvek, kde žádala o sponzoring, protože „přijala práci v konzervativním mediálním hnutí, které bojuje proti lžím a liberálním mainstreamovým médiím.“

Novináři se Phillipsovou rozhodli sledovat a odhalili, že zašla do newyorské pobočky organizace Project Veritas. Ta útočí na mainstreamová média a levicově zaměřené skupiny. Klasickým postupem této organizace je získání materiálů k diskreditaci cílové osoby či celého média.

Falešné příběhy a zvukové záznamy

Lidé z Project Veritas vytvářejí falešné příběhy, přestřihávají videa či zvukové záznamy tak, aby „odhalili, že média jsou zaujatá“. Zakladatel a současný šéf organizace James O’Keefe byl v roce 2010 zadržen kvůli vstupu do federální budovy za použití falešné identity. Na otázky kolem Phillipsové odmítl reagovat.

Snaha nachytat reportéry renomovaného deníku však ukazuje, kam až jsou schopni někteří aktivisté zajít, aby zničili reputaci médií a zpochybnili tak jiné příběhy o znásilnění či obtěžování, které pravdivé jsou a sítem ověřování faktů projdou.

Jedna z nabídek pracovní pozice pro Project Veritas mluví za vše. Lidé z organizace v březnu na svou facebookovou stránku napsali, že hledají „reportéry pro práci v utajení“. Cílem práce mělo být „přijetí falešné identity a získání přístupu k dané zájmové osobě a přesvědčit ji, aby zveřejnila informace.“

Dalšími požadavky, které by měl kandidát mistrně ovládat, bylo například učení se scénáře, příprava příběhu, „který by podpořit vaši roli“, či ovládání ukryté techniky.

Redaktoři ženu sledovali několik dní, jak jezdí z newyorské pobočky Project Veritas k sobě domů do Stamfordu ve státě Connecticut, což je asi 20 minut cesty automobilem. Phillipsová do budovy organizace Project Veritas jezdila pravidelně, nemohlo jít tedy o náhodu. Tím bylo novinářům jasné, že zde pracuje a snažila se je nachytat.

Snažili se nás zdiskreditovat

„Vždy ctíme dohodu o tom, co zůstává mimo záznam, když nám naše zdroje sdělují informace, které jsou citlivé,“ uvedl šefredaktor deníku Washington Post Martin Baron. „Ale tato konverzace byla základem schématu, jak nás oklamat a zdiskreditovat. A dohodu s těmito lidmi ctít nebudeme,“ vysvětlil Baron.

Reportéři následně zveřejnili útržky rozhovorů a emailové konverzace s Phillipsovou, které předcházely setkání s reportérkou Beth Reinhardovou. Phillipsová se ji při setkání v nákupním centru ve Washingtonu nejspíš snažila nahrát na kameru ukrytou v tašce. Zároveň se z novinářky snažila několikrát získat potvrzení, že Roy Moore bude zničen a nestane se senátorem.

„Jejich cílem bylo zveřejnit konverzace s našimi redaktory, pokud bychom jim padli do léčky. Díky našim zásadám se tak nestalo,“ uvedl šéfredaktor Baron.

Většina velkých amerických médií jako je například Washington Post, New York Times, či televize NBC, ABC nebo MSNBC jsou orientovány mírně doleva i přesto, že se snaží být objektivní a dávat prostor všem stranám. Relevantní pravicové médium, které Američané hojně sledují, je pouze Fox News.

Podle aktivistů z Project Veritas, ale také podle amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa jsou média zaujatá vůči pravicové politice a vytváří tzv. fake news. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...