6. února 2014 18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prokurátor v JAR tvrdí, že svědkům proti Krejčířovi hrozí smrt

Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř u soudu v Johannesburgu | foto: ČTK

JOHANNESBURG Svědci v případu únosu a pokusu o vraždu, v němž je v Jihoafrické republice obviněn zatčený český podnikatel Radovan Krejčíř, dostávají výhrůžky zabitím a mohou být zavražděni. Prohlásil to prokurátor Lethabo Mashiane u soudu v Johannesburgu, který projednával žádost o propuštění na kauci jednoho ze zadržených policistů, jenž údajně Krejčířovi pomáhal. Jednání bylo odročeno na 12. února.

"Svědci už dostávají výhrůžky zabití. Obvinění vědí, kdo svědci jsou, kde žijí a kdo jsou jejich nejbližší příbuzní," citovala jihoafrická tisková agentura SAPA Mashianeho, který oponoval žádosti o propuštění policisty Jana Mafokenga. "Státnímu zástupci bylo vyhrožováno. Svědci už byli zastrašováni a mohli by být zavražděni," dodal prokurátor.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihoafrické úřady podle něj některé ze svědků zařadily do programu na ochranu, neplatí to ale o všech. Zatčený Mafokeng jako bývalý policista podle prokurátora zná identitu svědků, a proto se postavil proti jeho propuštění na kauci. Údajným zastrašováním svědků Mashiane argumentoval už při projednávání Krejčířovy žádosti o propuštění z vazby.

Výhrůžky a obchod s drogami

Mafokenga vyšetřovatelé zatkli na konci ledna jako šestého podezřelého v případu únosu a mučení bratra drogového kurýra, který měl údajně pro Krejčíře do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (přibližně 48 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a český podnikatel ho prý chtěl se spolupracovníky přes jeho bratra vypátrat.

ČTĚTE VÍCE:

Krejčíře jihoafrická policie zadržela loni v listopadu. Čech všechna obvinění odmítá, propuštění z vazby mu ale soud opakovaně zamítl. Před soudem by měl znovu stanout 24. února.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007. Přesídlil tam ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V Jižní Africe, kde ho média spojují s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. Ve vlasti byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

Lidovky.cz, ČTK