Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Prokurátor vyzval soudce OSN, aby zrušili osvobození ultranacionalisty Vojislava Šešelje

Svět

  19:28
HAAG - Prokurátor Mathias Marcussen ve středu vyzval soudce OSN, aby zrušili osvobozující verdikt nad srbským ultranacionalistou Vojislavem Šešeljem, který byl obviněn ze zločinů během válek v bývalé Jugoslávii v 90. letech minulého století. Jestliže se tak nestane, bude podle Marcussena obraz haagského tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii navždy poškozen, uvedla agentura AP. Tribunál shledal loni Šešelje nevinným, prokuratura se ale proti rozhodnutí odvolala.

Vojislav Šešelj (v brýlích uprostřed) pálí v centru Bělehradu vlajku NATO (březen 2015). foto: Reprofoto

Prokurátor pětičlennému odvolacímu senátu řekl, že zproštění Šešelje viny z devíti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti bylo chybné a je potřeba toto rozhodnutí zvrátit nebo nařídit nový proces. „Spravedlnosti nebylo učiněno za dost,“ uvedl Marcussen. Soudci, kteří po dlouhém procesu shledali srbského politika nevinným, se podle něj dopustili závažných skutkových i právních pochybení a rovněž nevyhodnotili řádně veškeré důkazy.

Prokurátor dodal, že neodsouzení Šešelje bude „urážkou obětí vyšetřovaných zločinů a zároveň vážně naruší důvěryhodnost Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) a rovněž instituce nazvané Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT)“. Vzhledem k tomu, že činnost ICTY k poslednímu dnu letošního roku končí, přebírá jeho zbývající agendu, včetně odvolacích řízení, právě MICT, který obdobně přebral i agendu soudu zabývajícího se válečnými zločiny ve Rwandě.

Vězení za zločiny spojené s etnickými čistkami

Letitý vůdce srbských radikálů Šešelj byl obžalován ze zločinů proti lidskosti a z porušení válečného práva nebo válečných zvyků. Obžaloba se týkala zejména zločinů spojených s etnickými čistkami, které Šešelj podle žalobců podněcoval a podporoval. Jednalo se mimo jiné o vraždu, mučení, sexuální násilí a ničení majetku. Prokuratura pro něj žádala trest odnětí svobody v délce 28 let.

Šešelj se v únoru 2003 dobrovolně v Haagu u ICTY přihlásil. Několik let poté strávil ve vazbě. Nyní vede Srbskou radikální stranu (SRS) a je poslancem parlamentu.

Srbský politik se středečního slyšení nezúčastnil. Soudci mu dali deset dní od doručení přepisu jednání na jeho případnou reakci. Jak nicméně Šešelj uvedl v Bělehradě, žádnou odpověď neplánuje a se soudci OSN „skončil“. „Ani jsem se na slyšení nedíval, spal jsem,“ řekl agentuře Beta.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.