Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prokurátor žádá pro Ruska s Kočnerem vyšší tresty. Původně za padělání směnek vyfasovali 19 let

Podnikatel Marian Kočner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Marian Kočner. | foto: ČTK

Slovenský prokurátor se odvolal proti únorovému rozhodnutí soudu první instance, který za padělání směnek uložil kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi a exministrovi hospodářství a někdejšímu šéfovi soukromé televize Markíza Pavolu Ruskovi shodný trest vězení ve výši 19 let.

Prokurátor žádá přísnější potrestaní odsouzených a také rozhodnutí o propadnutí Kočnerova majetku ve prospěch státu. Napsal to dnes slovenský Denník N. Odvolání dříve ohlásil i advokát obžalovaných.

Prokurátor v procesu původně žádal po dvou desítkách let vězení pro oba obžalované a pro Kočnera také pokutu 300 000 eur (7,6 milionu korun). Specializovaný trestní soud Kočnerovi nakonec kromě trestu vězení vyměřil pokutu 10 000 eur (253 000 korun). O odvolání obhajoby i prokurátora bude rozhodovat slovenský nejvyšší soud.

Rusko podle soudu směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Proplacení směnek také od Markízy požadovala jedna z firem Kočnera, který v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala televizi.

Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v...
Podnikatel Marian Kočner (uprostřed) v jednací síni.

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu. 

Z přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, které se dostaly na veřejnost, vyplynulo, že podnikateli v soudním sporu o proplacení zmíněné směnky pomáhala nyní už bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...