Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Prokurátor žádá pro Ruska s Kočnerem vyšší tresty. Původně za padělání směnek vyfasovali 19 let

Podnikatel Marian Kočner. foto: ČTK

Slovenský prokurátor se odvolal proti únorovému rozhodnutí soudu první instance, který za padělání směnek uložil kontroverznímu podnikateli Marianu Kočnerovi a exministrovi hospodářství a někdejšímu šéfovi soukromé televize Markíza Pavolu Ruskovi shodný trest vězení ve výši 19 let.
  10:42

Prokurátor žádá přísnější potrestaní odsouzených a také rozhodnutí o propadnutí Kočnerova majetku ve prospěch státu. Napsal to dnes slovenský Denník N. Odvolání dříve ohlásil i advokát obžalovaných.

Kočner a Rusko byli odsouzeni shodně na 19 let vězení, jsou vinnými z padělání směnek

Prokurátor v procesu původně žádal po dvou desítkách let vězení pro oba obžalované a pro Kočnera také pokutu 300 000 eur (7,6 milionu korun). Specializovaný trestní soud Kočnerovi nakonec kromě trestu vězení vyměřil pokutu 10 000 eur (253 000 korun). O odvolání obhajoby i prokurátora bude rozhodovat slovenský nejvyšší soud.

Rusko podle soudu směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Proplacení směnek také od Markízy požadovala jedna z firem Kočnera, který v jiném případu čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala televizi.

Podnikatel Marian Kočner v jednací síni specializovaného trestního soudu v...
Podnikatel Marian Kočner (uprostřed) v jednací síni.

Bratislavský okresní soud předloni Ruskovi i Markíze uložil, aby jednu ze směnek proplatili, krajský soud ale rozhodování o tomto obchodním sporu po odvolání Markízy přerušil. Učinil tak po obvinění Ruska a Kočnera v případu. 

Z přepisů komunikace z Kočnerova mobilního telefonu, které se dostaly na veřejnost, vyplynulo, že podnikateli v soudním sporu o proplacení zmíněné směnky pomáhala nyní už bývalá náměstkyně na slovenském ministerstvu spravedlnosti Monika Jankovská.

Autor: