6. listopadu 2019 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prokuratura vykreslila Trumpova poradce Stonea jako lháře. Ten veškerá obvinění odmítá

Bývalý volební poradce Donalda Trumpa Roger Stone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý volební poradce Donalda Trumpa Roger Stone. | foto: Reuters

Washington Prokuratura ve středu ve své úvodní řeči v procesu s dlouholetým poradcem prezidenta Donalda Trumpa Rogerem Stonem vykreslila tohoto člověka jako lháře. Informovala o tom agentura Reuters.

Stone, prezidentův bývalý volební poradce, byl obviněn z maření vyšetřování, z ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu. Před federálním soudem ve Washingtonu byla ve středu ustanovena 12členná porota a začaly úvodní řeči. Sedmašedesátiletý Stone veškerá obvinění odmítá.

Obvinění, kterým Stone čelí, vzešla z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby.

„Stone lhal Kongresu,“ řekl ve středu porotě prokurátor Aaron Zelinsky. „Nyní se budete ptát, proč Roger Stone zkrátka neřekl pravdu? Důkazy v tomto případu ukážou, že Roger Stone lhal před sněmovním výborem pro tajné služby, protože pravda by vypadala špatně. Pravda by totiž vypadala špatně jak pro Trumpovu kampaň, tak pro samotného Donalda Trumpa,“ dodal Zelinsky.

Jádrem kauzy je to, že Stone při výpovědi v Kongresu lhal o snaze Trumpovy kampaně získat e-maily, které byly ukradeny Johnu Podestovi, šéfovi kampaně Trumpovy demokratické sokyně Hillary Clintonové. Stone podle vyšetřovatelů Muellerova týmu předem věděl o zveřejnění Podestových e-mailů na portálu WikiLeaks. Podle obžaloby rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit výpověď, kterou Stone v Kongresu učinil.

Prokuratura také uvedla, že porota si během procesu vyslechne mimo jiné svědectví Stevea Bannona, který byl hlavním Trumpovým stratégem v boji o Bílý dům, a bývalého zástupce šéfa prezidentské kampaně Donalda Trumpa Ricka Gatese. Ten svědčil i loni v procesu, který vedl k odsouzení bývalého šéfa Trumpovy volební kampaně Paula Manaforta.

ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.