Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prokuratura vykreslila Trumpova poradce Stonea jako lháře. Ten veškerá obvinění odmítá

Svět

  20:58
Washington - Prokuratura ve středu ve své úvodní řeči v procesu s dlouholetým poradcem prezidenta Donalda Trumpa Rogerem Stonem vykreslila tohoto člověka jako lháře. Informovala o tom agentura Reuters.

Bývalý volební poradce Donalda Trumpa Roger Stone. foto: Reuters

Začal proces s někdejším Trumpovým poradcem Rogerem Stonem, obviněn je z ovlivňování a lhaní

Stone, prezidentův bývalý volební poradce, byl obviněn z maření vyšetřování, z ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu. Před federálním soudem ve Washingtonu byla ve středu ustanovena 12členná porota a začaly úvodní řeči. Sedmašedesátiletý Stone veškerá obvinění odmítá.

Obvinění, kterým Stone čelí, vzešla z práce zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby.

„Stone lhal Kongresu,“ řekl ve středu porotě prokurátor Aaron Zelinsky. „Nyní se budete ptát, proč Roger Stone zkrátka neřekl pravdu? Důkazy v tomto případu ukážou, že Roger Stone lhal před sněmovním výborem pro tajné služby, protože pravda by vypadala špatně. Pravda by totiž vypadala špatně jak pro Trumpovu kampaň, tak pro samotného Donalda Trumpa,“ dodal Zelinsky.

Jádrem kauzy je to, že Stone při výpovědi v Kongresu lhal o snaze Trumpovy kampaně získat e-maily, které byly ukradeny Johnu Podestovi, šéfovi kampaně Trumpovy demokratické sokyně Hillary Clintonové. Stone podle vyšetřovatelů Muellerova týmu předem věděl o zveřejnění Podestových e-mailů na portálu WikiLeaks. Podle obžaloby rovněž vyhrožoval moderátorovi Randymu Credicoovi, aby ho přinutil podpořit výpověď, kterou Stone v Kongresu učinil.

‚Hon na čarodějnice‘. V USA začal první proces s bývalým Trumpovým poradcem

Prokuratura také uvedla, že porota si během procesu vyslechne mimo jiné svědectví Stevea Bannona, který byl hlavním Trumpovým stratégem v boji o Bílý dům, a bývalého zástupce šéfa prezidentské kampaně Donalda Trumpa Ricka Gatese. Ten svědčil i loni v procesu, který vedl k odsouzení bývalého šéfa Trumpovy volební kampaně Paula Manaforta.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat