Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Znásilnění v australském parlamentu k soudu nejde. Proces by prý ženě ublížil

Brittany Higginsová zažalovala politického poradce Bruce Lehrmanna, že ji po večírku znásilnil. (3. října 2022) foto: ČTK

Australský politický poradce Bruce Lehrmann obviněný ze znásilnění kolegyně se nakonec neobjeví před soudem. Prokuratura v pátek oznámila, že žalobu v kauze, která vyvolala v Austrálii protesty, stáhla. Důvodem je strach o zdravotní stav žalobkyně, kterou soudní proces těžce psychicky poznamenal, píše agentura AFP.
  7:15

Na základě „přesvědčivých důkazů“ poskytnutých dvěma nezávislými lékařskými odborníky by pokračování procesu mohlo ohrozit život Brittany Higginsové. Ta je nyní v nemocnici, kde o ní pečují lékaři, citovala australská stanice ABC její přítelkyni. Ačkoliv je rozhodnutí od případu upustit politováníhodné, zdraví Higginsové je na prvním místě, uvádí se v prohlášení.

Higginsová během vyšetřování a soudního procesu čelila „takové míře osobních útoků, jakou jsem za více než 20 let praxe nezažil“, uvedl prokurátor Shane Drumgold, který dnes o stažení žaloby informoval.

Soudní proces s Lehrnmannem začal letos v říjnu, po několika dnech ale musel být přerušen kvůli podezření na zakázané chování jednoho z porotců. Nový proces měl začít příští rok v únoru.

Případ znásilnění, jak vylíčila obžaloba v říjnu, se odehrál v noci v březnu roku 2019. Higginsovou tehdy podle jejího popisu znásilnil Lehrmann po večírku s kolegy, na kterém se pilo hodně alkoholu. Higginsová se spolu s ním cestou z party zastavila v budově parlamentu, kde oba pracovali, a silně opilá a unavená usnula na pohovce v kanceláři tehdejší ministryně Lindy Reynoldsové. Právě tam ji údajně Lehrmann znásilnil.

Sedmadvacetiletý Lehrmann sexuální napadení odmítá a trvá na své nevině.

Stížnosti Higginsové na nedostatek podpory ze strany bývalé konzervativní vlády, pro kterou pracovala, vyvolaly celonárodní protesty ohledně zacházení se ženami v politice a přiměly bývalého premiéra Scotta Morrisona k omluvě.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat