20. února 2019 14:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pronikli na vojenskou základnu. Belgická policie zadržela na demonstraci čtyři europoslance

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

BRUSEL Belgická policie ve středu zadržela čtyři poslance Evropského parlamentu, kteří na letecké základně v Kleine Brogel na severovýchodě země protestovali proti americkému jadernému arzenálu v Evropě. Informoval o tom deník The Guardian. Kleine Brogel je považována za jediné místo v Belgii, kde mají USA uskladněné jaderné zbraně, podle agentury APA jsou zde od roku 1984.

Trojice europoslankyň Molly Catoová, Michèle Rivasiová a Tilly Metzová hlásících se v parlamentu k zeleným pronikla na vojenskou základnu, kde na ranveji rozvinula transparent volající po Evropě bez jaderných zbraní. Jejich kolega Thomas Waitz byl zadržen před základnou spolu s jedenácti jinými aktivisty belgického hnutí Agir pour la Paix.

Demonstrace se konala v návaznosti na americké rozhodnutí odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Washington s Moskvou uzavřel na sklonku studené války. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu varoval Spojené státy před rozmístěním nových jaderných střel v Evropě.

Předpokládá se, že USA nyní mají v Evropě okolo 150 kusů jaderných zbraní, a to v Belgii, Nizozemsku, Německu a Itálii, napsal The Guardian. Na vrcholu studené války jich přitom bylo 7000.

ČTK

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz