22. června 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propagandistická válka o Ukrajinu: jak útočí Putinova armáda trollů

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Dlouho to byla jen domněnka. Nyní je to ale již jisté. Stovky placených blogerů se pokouší ve světě manipulovat veřejné mínění ve prospěch Kremlu.

Vyplynulo to z e-mailů, které na internet nedávno umístila skupina hackerů s názvem Anonymous International. Podařilo se jí totiž získat elektronickou korespondenci pracovníka jedné agentury sídlící nedaleko Petrohradu, jež se snaží zasahovat do diskusí v ­západních médiích. Nástrojem je armáda trollů, tedy účastníků internetových diskusních fór.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vše funguje? Agentura si podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vytipovala zejména anglická a­ americká internetová média politického zaměření, příkladem mohou být třeba servery Politico.com či Huffingtonpost.com. Jednotliví trollové pak dostanou od agentury přesné instrukce, třeba v jakou denní dobu se mají zapojovat do diskusí.

Cílem přitom je vyvolat co nejširší debatu. Každý troll má jasně dané denní penzum práce. Mimo jiné tak musí napsat 50 komentářů na zpravodajské portály či 50 příspěvků na Twitter. Strategie je taková, že nejprve by se trollové měli věnovat sociálním tématům, pak mají postupně přecházet k politice. Měsíčně taková propaganda vyjde asi na milion dolarů. Mezi Kremlem a petrohradskou agenturou je možné údajně vysledovat finanční toky. Za „pána trollů“ v­ Kremlu tisk označuje prvního náměstka šéfa kanceláře ruského prezidenta Vjačeslava Volodina. Pod jeho dozorem se prý promýšlí celá strategie. Petrohradská agentura ale kriticky uznává, že američtí čtenáři proruské komentáře vnímají negativně. Navíc poznají, že jde o propagandu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!