Část Cameronových konzervativních poslanců totiž požaduje uspořádání referenda, ve kterém by Britové hlasovali o vystoupení země z Evropské unie.
I polský premiér Donald Tusk, jehož země nyní Unii předsedá, označil atmosféru během jednání na summitu za bouřlivou. Dohady mezi Sarkozym a Cameronem měly podle nejmenovaného diplomatického zdroje, na který se odvolává list The Guardian, zablokovat setkání státníků na téměř dvě hodiny. Neshoda panovala ohledně způsobu, jak zachránit eurozónu.
ČTĚTE TAKÉ: |
Britové k zemím platícím eurem nepatří, nicméně téma neustále komentují, což prý francouzského prezidenta rozzuřilo. „Propásl jste příležitost držet zobák,“ měl dokonce říct Sarkozy Cameronovi. A pokračoval: „Už máme dost toho kritizování a nabádání, co máme dělat. Tvrdíte, že nenávidíte euro a teď chcete zasahovat do našich jednání.“
Francouzský politik totiž prosazoval, aby se středečního mimořádného summitu, kde by měl být předložen komplexní balík pro řešení dluhové krize, účastnilo jen 17 zemí eurozóny. Cameron trval na celé sedmadvacítce a přidali se k němu i některé další země včetně Česka. A nakonec byla odsouhlasena tato varianta, i když to mnohým tak trochu zkřížilo plány. Cameron musí zrušit svou plánovanou cestu do Japonska a na Nový Zéland.
Český premiér Petr Nečas zase posunout svůj odlet do USA, kde se má sejít s prezidentem Obamou. „Odlet byl původně naplánován na středeční poledne z Prahy, nakonec celá delegace poletí až pozdě večer a vezme to přes Brusel,“ uvedl pro LN premiérův mluvčí Jan Osúch.
Mluvčí britského premiéra se k hádce se Sarkozym nijak nevyjádřil, Camerona se na ní ale zeptal přímo v parlamentu jeden z labouristických poslanců. Předseda vlády ji však potvrdil jen nepřímo, když pouze uvedl: „Dobří spojenci spolu mohou mluvit upřímně.“
'Chceme referendum'
Po bouřlivé neděli ale Camerona čekalo ještě rušnější pondělí. Jak to pojmenovala britská média, čelil totiž největší rebélii euroskeptiků uvnitř konzervativní strany. Část toryů totiž prosadila, aby se v parlamentu debatovalo o uspořádání referenda o Evropské unii. V něm by měly být Britům položeny následující otázky: Má Británie vystoupit z EU, vyjednat si jiné podmínky členství nebo zůstat za současných podmínek?
O návrhu se mělo i hlasovat, již předem bylo ale jasné, že nebude schválen (labouristi a liberální demokraté byli proti). Nicméně nespokojenost ve vlastní straně může dost zásadně zahýbat s Cameronovým postavením i jeho vládou. Premiér poslancům řekl, že chápe jejich výhrady k EU, nicméně referendum podle něj nyní v době, kdy Unie čelí obrovské finanční krizi, není na místě.