6. června 2017 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propusťte vězněné aktivisty, tlačí USA na Čínu v případu továrny šijící boty Trumpové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Ivanka Trumpová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy vyzvaly Čínu, aby okamžitě propustila tři aktivisty, kteří zkoumali pracovní podmínky u čínských dodavatelů Ivanky Trumpové. Informovala o tom v úterý agentura AP. Na konci května vyšlo najevo, že jeden z členů newyorské nevládní organizace China Labor Watch (CLW) byl uvězněn a další dva se pohřešují.

Čínská vláda v reakci na americkou výzvu v úterý uvedla, že všichni tři aktivisté byli zadrženi a jsou vyšetřováni pro podezření, že zasahovali do „běžného výrobního procesu“ a že nelegálně používali „profesionální sledovací zařízení“.

Trojice mužů - Chua Chaj-feng, Li Čao a Su Cheng - je podle právního zástupce jednoho z nich držena ve vazbě ve městě Kan-čou na jihovýchodě Číny. Dozorci právníkovi dovolili navázat kontakt s jeho klientem údajně „na méně než minutu“, bez bližších detailů mu také řekli, že se v cele „stala nehoda“.

„Vyzýváme Čínu, aby je okamžitě propustila,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing v úterý uvedla, že trojice aktivistů byla zatčena a je vyšetřována. „Jejich případ je řešen v souladu se zákony a žádná země nemá právo vměšovat se do tohoto právního procesu,“ dodala mluvčí.

Návštěva prezidenta USA ve Vatikánu.
Papež František ve středu ráno přijal ve vatikánském Apoštolském paláci k soukromé audienci amerického prezidenta Donalda Trumpa s manželkou Melanií, dcerou Ivankou a jejím mužem Jaredem Kushnerem

Aktivisté podle CLW od března shromažďovali důkazy, že továrny skupiny Chua-ťien ve městě Kan-čou v provincii Ťiang-si a ve městě Tung-kuan mezi Hongkongem a Kantonem na jihu země nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což údajně maskovaly falešné výplatní pásky.

Značka Ivanky Trumpové nevyrábí v Číně přímo, ale svěřila většinu své výroby podnikům, které v Číně šijí oblečení, obuv či kabelky. Firma Trumpové se k případu odmítla vyjádřit.

Ivanka Trumpová, stejně jako její otec, prezident USA Donald Trump, pro kterého pracuje jako poradkyně, ujišťuje, že řízení svých firem předala svým blízkým, aby se kvůli práci v Bílém domě vyhnula obvinění ze střetu zájmů.

ČTK
  • 2Diskuse
Najdete na Lidovky.cz