6. června 2017 13:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Propusťte vězněné aktivisty, tlačí USA na Čínu v případu továrny šijící boty Trumpové

Ivanka Trumpová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová | foto: Reuters

WASHINGTON Spojené státy vyzvaly Čínu, aby okamžitě propustila tři aktivisty, kteří zkoumali pracovní podmínky u čínských dodavatelů Ivanky Trumpové. Informovala o tom v úterý agentura AP. Na konci května vyšlo najevo, že jeden z členů newyorské nevládní organizace China Labor Watch (CLW) byl uvězněn a další dva se pohřešují.

Čínská vláda v reakci na americkou výzvu v úterý uvedla, že všichni tři aktivisté byli zadrženi a jsou vyšetřováni pro podezření, že zasahovali do „běžného výrobního procesu“ a že nelegálně používali „profesionální sledovací zařízení“.

Trojice mužů - Chua Chaj-feng, Li Čao a Su Cheng - je podle právního zástupce jednoho z nich držena ve vazbě ve městě Kan-čou na jihovýchodě Číny. Dozorci právníkovi dovolili navázat kontakt s jeho klientem údajně „na méně než minutu“, bez bližších detailů mu také řekli, že se v cele „stala nehoda“.

„Vyzýváme Čínu, aby je okamžitě propustila,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing v úterý uvedla, že trojice aktivistů byla zatčena a je vyšetřována. „Jejich případ je řešen v souladu se zákony a žádná země nemá právo vměšovat se do tohoto právního procesu,“ dodala mluvčí.

Návštěva prezidenta USA ve Vatikánu.
Papež František ve středu ráno přijal ve vatikánském Apoštolském paláci k...

Aktivisté podle CLW od března shromažďovali důkazy, že továrny skupiny Chua-ťien ve městě Kan-čou v provincii Ťiang-si a ve městě Tung-kuan mezi Hongkongem a Kantonem na jihu země nutí zaměstnance k přesčasům za plat menší, než je zákonem stanovená minimální mzda, což údajně maskovaly falešné výplatní pásky.

Značka Ivanky Trumpové nevyrábí v Číně přímo, ale svěřila většinu své výroby podnikům, které v Číně šijí oblečení, obuv či kabelky. Firma Trumpové se k případu odmítla vyjádřit.

Ivanka Trumpová, stejně jako její otec, prezident USA Donald Trump, pro kterého pracuje jako poradkyně, ujišťuje, že řízení svých firem předala svým blízkým, aby se kvůli práci v Bílém domě vyhnula obvinění ze střetu zájmů.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz