Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Prezident Porošenko: Pravda, Bůh i celý svět jsou na naší straně

Evropa

  17:30
KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval Rusko, aby se silněji zasadilo o uvolnění napětí na Ukrajině a podpořilo tamní mírový proces. V projevu na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku prohlásil, že po slovech musejí následovat činy. Proruští separatisté na východě Ukrajiny mezitím spojili síly: vyhlásili Svaz lidových republik.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko. foto: Reuters

"Vyzývám Rusko, aby mírový proces podpořilo činy, a ne jen slovy," prohlásil ukrajinský prezident. V pátek podle něj padne "velmi důležité rozhodnutí", pokud separatisté nepřistoupí na klíčové body Porošenkova mírového plánu.

Porošenko oznámil, že ukrajinský parlament obdržel jeho návrh ústavních reforem, který předpokládá značnou decentralizací státní správy. Návrh zároveň počítá s tím, že Ukrajina zůstane unitárním státem a ukrajinština jediným státním jazykem. Ruština a další menšinové jazyky se budou moci používat a svobodně rozvíjet jako jazyky regionální, řekl prezident.

Otázku míru a bezpečnosti chce Porošenko na Ukrajině vyřešit do konce letošního roku. "Pravda, Bůh, Evropa a celý svět jsou na naší straně," zdůraznil.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko přednáší projev před Parlamentním...

Za jednotnou Evropu

Porošenko adresoval evropským státům dramatickou výzvu o pomoc. "Události na Ukrajině ovlivňují celou Evropu, která bude jednotná nebo rozdělená, stabilní nebo křehká. Budoucnost Evropy závisí na tom, jak bude urovnán ukrajinský konflikt - buď na základě mezinárodního práva, nebo na základě práva silnějšího. Pomozte nám a zítřejší Evropa bude jednotná, stabilní a morálně silná," prohlásil.

Nepokoje na Ukrajině začaly v okamžiku, kdy se Ukrajinci nesmířili s absencí demokracie a rozhodli se pro evropskou volbu. "Právě za tuto volbu nás chtěl kdosi vytrestat," poznamenal Porošenko. Ukrajinci podle něj nešli demonstrovat za vyšší platy, ale za evropské hodnoty a za svou budoucnost v Evropě. "Evropská unie je pro Ukrajinu synonymum úspěchu, vzor úspěšného státu a model reforem prověřený časem," dodal.

Evropskému parlamentnímu shromáždění ukrajinský prezident slíbil, že nikdo v jeho zemi nebude stát mimo zákon. Pokud jde o boj s korupcí, chce Porošenko vidět okamžité úspěchy. "Korupce existuje jen tehdy, když je tolerována shora, když neexistuje politická vůle s ní bojovat. V minulosti korupce jako rakovina paralyzovala ukrajinskou vládu, a proto je balík protikorupčních zákonů součástí asociační dohody. Pokud nepřijdou rychlé výsledky, každou budoucí bitvu prohrajeme," řekl Porošenko.

KORUPCE NA UKRAJINĚ:

Ukrajinský prezident uvedl, že se právě dověděl o ochotě povstalců k dalšímu setkání s takzvanou kontaktní skupinou, která zahrnuje bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, ruského velvyslance v Kyjevě Michaila Zurabova a zástupkyni Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Heidi Tagliaviniovou. Také agentura Interfax informovala, že povstalci souhlasili s účastí na pátečním kole mírových rozhovorů.

Pro prodloužení příměří se tento týden vyslovil i šéf Kremlu Putin, jenž slovně podpořil klid zbraní i širší Porošenkův mírový plán. Podle pondělní dohody by klid zbraní mělk skončit v pátek v 9:00 hodin SELČ.

S Putinem se dnes podruhé během dvou dnů telefonicky spojila německá kancléřka Angela Merkelová. Kreml potvrdil, že hovořili o tom, jak pomoci vyřešit krizi na východě Ukrajiny. Telefonát se uskutečnil z iniciativy německé strany a jeho tématy byly dohled na dodržování příměří, nutnost prodloužit klid zbraní, práce kontaktní skupiny a osvobození násilně zadržovaných osob.

Svaz lidových republik

Proruští separatisté na východě Ukrajiny založili ze svých jednostranně vyhlášených "lidových republik" v Doněcké a Luhanské oblasti "Svaz lidových republik". Ustavující zasedání "svazového parlamentu" se podle agentury RIA Novosti konalo ve čtvrtek  Doněcku. Jeho šéfem se stal bývalý ukrajinský poslanec Oleh Carjov.

Vzbouřenci pokračují ve snaze upevnit své odtržení od Ukrajiny bez ohledu na mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Prvním krokem k realizaci plánu je týdenní příměří, které minulý pátek jednostranně vyhlásil Porošenko a k němuž se v pondělí připojili i povstalci. Obě strany se ale vzájemně obviňují z porušování dohody o zastavení palby.

VÍCE ZDE:

Přestřelky se od středečního večera odehrávají především u letiště města Kramatorsk v Doněcké oblasti. Ukrajinská média tvrdí, že armádní posty kolem letiště ostřelují vzbouřenci z automatických zbraní a z minometů. Na druhé straně RIA Novosti s odvoláním na mluvčího rebelů píše, že naopak vojáci ostřelují stanoviště povstalců u Kramatorska, ale také vesnice Semenivka a Čerevkivka.

Vládní strana obviňuje separatisty i z útoků na několik kontrolních stanovišť armády na jiných místech Doněcka. Zranění prý přitom utrpělo deset vojáků, z toho tři těžce.

Ukrajinští vojáci na stanovišti v Doněcké oblasti (5. 6. 2014):

Vzbouřenecká konfederace

O vytvoření svazu "Doněcké (DLR) a Luhanské lidové republiky (LLR)" informoval v úterý "premiér" doněckých vzbouřenců Alexandr Borodaj. Oznámil, že parlament "Doněcké lidové republiky" schválil ústavní zákon o konfederativním spojení obou republik.

Šéf parlamentu nové konfederace Oleh Carjov byl nedávno kvůli svým separatistickým aktivitám na Ukrajině zbaven poslaneckého mandátu. Prorusky orientovaný politik se postavil do čela militantního hnutí Jihovýchod. V nové funkci chce prý především zajistit finanční stabilitu "lidových republik" a zabránit tomu, aby daně v regionu vybíral Kyjev.

ČTĚTE TAKÉ:

Proruští povstalci na východě Ukrajiny, kteří neuznávají nové vedení země, které převzalo moc po svržení bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, uspořádali 11. května separatistická "referenda". Údajně se v nich 90 procent hlasujících vyslovilo pro nezávislost v dubnu vyhlášených "lidových republik" na Kyjevu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!