22. srpna 2010 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prostovlasé Čečenky čelí tyranii, šátek je o ramadánu povinný

Ženy v nikábu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy v nikábu (ilustrační foto) |

GROZNYJ Mnoho žen v neklidném ruském Čečensku tvrdí, že byly obtěžovány a mnohé z nich fyzicky napadeny skupinami mužů za to, že během muslimského postního měsíce ramadánu nenosily pokrývky hlavy, napsala agentura Reuters.

Obyvatelé čečenské metropole Grozného a svědci informují, že čečenští muži s tradičními plnovousy a v tradičním muslimské oblečení od 11. srpna, co začal ramadán, zaplavili ulice a buď během procházek nebo z jedoucích aut často se zbraněmi v rukou přesvědčují prostovlasé ženy, aby si zakryly hlavu šátkem.

"Přišli ke mně dva muži, jeden s korálky modlitebního růžence (sibha) mezi prsty, a důrazně mi řekli, že by bylo pěkné, kdybych měla při ramadánu zakrytou hlavu," říká osmatřicetiletá Marša Atabajevová v čečenské metropoli Grozném. "Chtěli mně tak nahnat strach." Podle Atabajevové takto jako ona byly prý varovány stovky žen. Když jedna z nich odmítla si nabízený šátek vzít, jeden z mužů se zbraní v ruce ji prý udeřil do obličeje.

Varování před hříchem
Kampaň, jejímž terčem jsou ženy s nezahalenou hlavou, je v Čečensku součástí snah místního lídra, proruského prezidenta Ramzana Kadyrova, o posílení tradičních islámských zvyklostí a pravidel.

"Pokoušíme se ženy varovat před možným hříchem, jehož se vůči bohu dopouštějí," řekl jeden z muslimských aktivistů. "Děláme to i s pomocí síly," dodal s tím, že při ramadánu byly takto varovány stovky žen v Čečensku.

Kritikové poměrů v Čečensku tvrdí, že Moskva výměnou za křehký mír, který se čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi podařilo nastolit, mu dovolila, aby v regionu uplatňoval svou představu zbožného islámu.

Kadyrovův mluvčí odmítl zprávy o násilném vynucování islámských pravidel komentovat. V Čečensku je zakázáno pití jakéhokoli alkoholu a v úředních budovách musí ženy nosit pokrývku hlavy. Polygamie je úřady podporována.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz