Protest jako za „Železné lady“. Brity štvou drahé energie, nechtějí už platit inkaso

Premium

Britská vlajka před Westminstrem (18. dubna 2017). | foto: Reuters

  17:00
Desetitisíce lidí ve Spojeném království se už připojily ke kampani Don’t Pay (Neplaťte) na protest proti raketovému zdražování energií na Britských ostrovech.

Logo kampaně

Iniciativa odmítá další zvyšování cenového stropu, které je plánováno na začátek října. Jejím cílem je přimět alespoň milion z 28 milionů britských odběratelů elektřiny, aby přestali platit měsíční inkaso, pokud ceny energií neklesnou na únosnou úroveň.

Naposledy vláda zvedla maximální částku, kterou si dodavatelé energií mohou účtovat, v dubnu, a to o 54 procent. Roční strop u průměrného účtu se tak zvýšil o téměř 700 liber na necelých 2000 liber (v přepočtu zhruba 57 tisíc korun). Očekává se, že v říjnu poroste na více než 3000 liber (přes 90 tisíc korun). Náklady na vaření a vytápění se tak za necelý rok více než zdvojnásobí, uvádí britský deník The Guardian.

Vyzkoušejte siPremium za polovinu

S reklamou Bez reklam

Měsíční

49
99 Kč
Předplatit
Ušetříte 50 Kč

Roční

690
989 Kč
Předplatit
Ušetříte 30 %
 
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

1 889
Předplatit
Nejvýhodnější
Ušetříte 20 %
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Měsíční

199

Roční

1 990
Předplatit
Ušetříte 398 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Dvouleté

3 690
Předplatit
Ušetříte 1 086 Kč oproti
měsíčnímu předplatnému
• Pro všechny 1 000 Kč na dovolenou
• Hrajete o 10 000 Kč na dovolenou

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Vstoupit do diskuse (1 příspěvek)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.