Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Protestující v Kyjevě opustili radnici. Ústupky opozice vyvolaly zklamání

Evropa

  16:13
KYJEV - Účastníci protivládních protestů v neděli nedlouho před zahájením dalšího opozičního shromáždění opustili kyjevskou radnici, kterou okupovali od 1. prosince. Podle opozice jsou už tedy splněny všechny podmínky zákona o amnestii pro demonstranty.

Protestující v Kyjevě opustili radnici. Ústupky opozice vyvolaly zklamání foto: Reuters

Prokuratura v pátek sdělila, že všichni zadržení jsou na svobodě, ale až do splnění podmínek proti nim nebylo zastaveno stíhání. Protestující dali najevo, že se mohou k okupaci vrátit, pokud prokuratura stíhání nezastaví.

Rozpačitý začátek demonstrace

Sídlo magistrátu hlavního města protestující vyklidili nedlouho před začátkem dalšího velkého shromáždění stoupenců opozice na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Na akci, která začala s malým zpožděním po poledni (po 11:00 SEČ), se opět očekávaly desítky tisíc lidí.

Protestující dali najevo, že se mohou k okupaci vrátit, pokud prokuratura stíhání nezastaví.

Začátek je ale rozpačitý, podle záběrů z videokamer se jich zatím sešlo jen několik tisíc lidí. Opoziční ústupky podle agentury AFP vyvolaly mezi demonstranty zklamání, a tak jich přišlo méně, než před týdnem, kdy se sešlo na 70.000 lidí.

"Co získala opozice od začátku protestů, během jednání s prezidentem a v parlamentu? Nic! Mám podezření, že vede dvojí hru. Vyklizení radnice je špatné rozhodnutí," řekl kyjevský lingvista Anatolij Dacenko. "Čekám plán akcí. Nechci, aby se opakovaly hořící pneumatiky a zápalné lahve, ale zdá se, že jsou to jediné argumenty, kterým režim rozumí," dodala další demonstrantka v narážce na potyčky v centru metropole z konce ledna, které si vyžádaly čtyři mrtvé a na 500 raněných.

List Ukrajinska Pravda napsal, že nedělního mítinku se nezúčastní někteří čelní opozičníci, protože jsou v jiných ukrajinských městech. Například Jurij Lucenko je ve volyňském Lucku a Vitalij Kličko je v Dněpropetrovsku, kde podle agentury Unian oznámil, že se zřekl povolení k trvalému pobytu v Německu, což by mohla být překážka jeho kandidatury na prezidenta.

Návrat k ústavě z roku 2004

Oleg Ťahnybok, Vitalij KLičko a Arsenij Jaceňuk.

Na náměstí Nezávislosti nicméně další opoziční předáci Arsenij Jaceňuk a předseda nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok ohlásili podle nich pokojnou ofenzívu, která má parlament přimět k tomu, aby příští týden schválil návrat k ústavě z roku 2004, a tak omezil pravomoce hlavy státu. Jaceňuk se zapřisáhl, že se "nenechá koupit" nabídkou premiérského křesla a že opozice vytvoří vlastní vládu. Požadoval také, aby úřady zastavily stíhání dvou tisíc opozičních aktivistů.

Generální prokurátor Viktor Pšonka již v pátek informoval o propuštění 224 zadržovaných demonstrantů, ale jejich stíhání nebylo zastaveno. Podle něj se tak stane, pokud demonstranti do 17. února opustí obsazené budovy a prostranství. Výjimkou jsou místa využívaná k protestům, jako je náměstí Nezávislosti.

Masové protesty na Ukrajině vypukly loni v listopadu, když prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a přijal finanční pomoc z Ruska. Postupně se však hlavním požadavkem protestů stal odchod Janukovyče od kormidla moci.

"Co získala opozice od začátku protestů, během jednání s prezidentem a v parlamentu? Nic! Mám podezření, že vede dvojí hru. Vyklizení radnice je špatné rozhodnutí," řekl kyjevský lingvista Anatolij Dacenko.
Autoři: ,