Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Protestující v Kyjevě opustili radnici. Ústupky opozice vyvolaly zklamání

Evropa

  16:13
KYJEV - Účastníci protivládních protestů v neděli nedlouho před zahájením dalšího opozičního shromáždění opustili kyjevskou radnici, kterou okupovali od 1. prosince. Podle opozice jsou už tedy splněny všechny podmínky zákona o amnestii pro demonstranty.

Protestující v Kyjevě opustili radnici. Ústupky opozice vyvolaly zklamání foto: Reuters

Prokuratura v pátek sdělila, že všichni zadržení jsou na svobodě, ale až do splnění podmínek proti nim nebylo zastaveno stíhání. Protestující dali najevo, že se mohou k okupaci vrátit, pokud prokuratura stíhání nezastaví.

Rozpačitý začátek demonstrace

Sídlo magistrátu hlavního města protestující vyklidili nedlouho před začátkem dalšího velkého shromáždění stoupenců opozice na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Na akci, která začala s malým zpožděním po poledni (po 11:00 SEČ), se opět očekávaly desítky tisíc lidí.

Protestující dali najevo, že se mohou k okupaci vrátit, pokud prokuratura stíhání nezastaví.

Začátek je ale rozpačitý, podle záběrů z videokamer se jich zatím sešlo jen několik tisíc lidí. Opoziční ústupky podle agentury AFP vyvolaly mezi demonstranty zklamání, a tak jich přišlo méně, než před týdnem, kdy se sešlo na 70.000 lidí.

"Co získala opozice od začátku protestů, během jednání s prezidentem a v parlamentu? Nic! Mám podezření, že vede dvojí hru. Vyklizení radnice je špatné rozhodnutí," řekl kyjevský lingvista Anatolij Dacenko. "Čekám plán akcí. Nechci, aby se opakovaly hořící pneumatiky a zápalné lahve, ale zdá se, že jsou to jediné argumenty, kterým režim rozumí," dodala další demonstrantka v narážce na potyčky v centru metropole z konce ledna, které si vyžádaly čtyři mrtvé a na 500 raněných.

List Ukrajinska Pravda napsal, že nedělního mítinku se nezúčastní někteří čelní opozičníci, protože jsou v jiných ukrajinských městech. Například Jurij Lucenko je ve volyňském Lucku a Vitalij Kličko je v Dněpropetrovsku, kde podle agentury Unian oznámil, že se zřekl povolení k trvalému pobytu v Německu, což by mohla být překážka jeho kandidatury na prezidenta.

Návrat k ústavě z roku 2004

Oleg Ťahnybok, Vitalij KLičko a Arsenij Jaceňuk.

Na náměstí Nezávislosti nicméně další opoziční předáci Arsenij Jaceňuk a předseda nacionalistické strany Svoboda Oleh Ťahnybok ohlásili podle nich pokojnou ofenzívu, která má parlament přimět k tomu, aby příští týden schválil návrat k ústavě z roku 2004, a tak omezil pravomoce hlavy státu. Jaceňuk se zapřisáhl, že se "nenechá koupit" nabídkou premiérského křesla a že opozice vytvoří vlastní vládu. Požadoval také, aby úřady zastavily stíhání dvou tisíc opozičních aktivistů.

Generální prokurátor Viktor Pšonka již v pátek informoval o propuštění 224 zadržovaných demonstrantů, ale jejich stíhání nebylo zastaveno. Podle něj se tak stane, pokud demonstranti do 17. února opustí obsazené budovy a prostranství. Výjimkou jsou místa využívaná k protestům, jako je náměstí Nezávislosti.

Masové protesty na Ukrajině vypukly loni v listopadu, když prezident Viktor Janukovyč odmítl podepsat dohodu o přidružení k Evropské unii a přijal finanční pomoc z Ruska. Postupně se však hlavním požadavkem protestů stal odchod Janukovyče od kormidla moci.

"Co získala opozice od začátku protestů, během jednání s prezidentem a v parlamentu? Nic! Mám podezření, že vede dvojí hru. Vyklizení radnice je špatné rozhodnutí," řekl kyjevský lingvista Anatolij Dacenko.
Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat